Tik skaisti, ka dažiem pat nepatīk

Piektdien Liepājas muzejā tika nosaukti veiksmīgākie šā gada mākslinieki un dalītas žūrijas piešķirtās balvas. Diskusijā par mākslas virzību Liepājā izskanēja vēlme pēc savas, vienojošas, organizācijas atjaunošanas. Liepājas mākslinieku rudens kopizstādes “Esi sveicināta, saule! Salve sol” darbi izvietoti abās muzeja zālēs. Lielajā – grafikas darbi, mazajā – lietišķās mākslas darinājumi.

Pavisam 93 darbus iesnieguši 58 mākslinieki no Liepājas, rajona un tie, kuri sevi jūt piederīgus Liepājai. Sadarbībā ar muzeja speciālistiem, izstādei darbus atlasījusi un zālēs izvietojusi izstāžu kuratore Dace Lanka. Tradīcija rudenī vērtēt gada laikā mākslā paveikto Liepājā turpinās kopš 1924. gada.

Galveno balvu sadala astoņās
Žūrijas komisijas vadītājs, Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) priekšsēdētājs Mārtiņš Heimrāts, atzina, ka nav bijis iespējams izvēlēties vienu darbu, kam piešķirt Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes balvu 800 latu vērtībā, tādēļ nolemts to sadalīt un nominēt astoņus māksliniekus, katram no viņiem piešķirot 100 latu.
Darbus vērtēja kompetenta un speciāli šim notikumam izveidota žūrija: mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs, Liepājas muzeja Kultūrvēstures nodaļas vadītāja Uļa Gintnere, gleznotāja un Talsu muzeja izstāžu kuratore Guna Millersone, māksliniece un dzejniece Ieva Rupenheite, kā arī Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Mākslas un darbmācības katedras vadītāja Inta Klāsone. Savu balvu 100 latu vērtībā rajonā dzīvojošam māksliniekam piešķīrusi arī Liepājas rajona Kultūras nodaļa.
Par profesionālo sniegumu balvu saņēma Anna Eltermane un Līga Ķempe; par smalku vides un materiālu izjūtu – Valdis Mackars; par klasiskās glezniecības izjūtu un smalku tehniku – Guntis Cukurs; par tēmas aktualitāti un ekspresiju – F. M. Grantēns; izstādes tēmas profesionālu interpretāciju – Dace Gīnberga; par materiālu izjūtu un tēmas atklāsmi – Anda Poikāne un Kristīne Lazdāne, bet par izstādes tēmas netradicionālu risinājumu – Aija Druvaskalne-Urdze.
Liepājas rajona padomes Kultūras nodaļas naudas balvu pasniedza Jānim Gunāram Kalnmalim par dabas atspoguļojumu monumentālos darbos.
Liepājas muzeja fondus no šā rudens izstādes papildinās Daces Dēliņas-Lipskas glezna “Pārcēlājs” 500 latu vērtībā.

Tradīcijas ir, organizācijas nav
Pirms izstādes atklāšanas uz diskusiju par mākslas procesiem ārpus Rīgas un par to, kā jaunam cilvēkam, kurš tikko beidzis skolu, ienākt mākslinieku pulkā, aicināja U. Gintnere.
M. Heimrāts atzina: “Man vienalga, vai mākslinieki ir organizējušies, vai viņi savā starpā satiek, galvenais, ka top labi darbi.” Taču atzina, ka par notiekošo LMS, par projektu konkursiem un izstādēm vieglāk informēt organizāciju, nevis atsevišķus māksliniekus. “Ja savienībā ir 1200 biedru, bet mums pieejamā informācija šodien var noderēt simtam un vēl simtam rīt, tad arī ir vērts, ka organizācija pastāv.”
“Reizēm rodas iespaids, ka Liepājā pastāv “kanāla labais un kreisais krasts”,” izteicās kāds no diskusijas dalībniekiem, vērtējot, ka pilsētas centra galerijas un Karostas galerija “K@2” dzīvo gluži atšķirīgu dzīvi. “Centrā” rādot vizuāli pievilcīgus darbus, bet vairoties no avangarda, laikmetīgās mākslas izpausmēm. Izskanēja vērtējums, ka šā gada kopizstāde ir pārāk estētiska. “Man nepatīk, ka man patīk. Un te man viss patīk,” savu atziņu izteica Dainis Ozoliņš. Benita Bitāne rosināja atcerēties pirms daudziem gadiem aizmirsto praksi, ka jaunie mākslinieki darbojušies studijās pie vecmeistariem. “Kad bija Ošelīte, vēlāk pie Kļaviņa, bija augsti kritēriji, bet neviens neapvainojās, ja viņa darbu nepieņēma izstādēm. Nevienam nenāktu par sliktu, ja būtu kāds koordinators.” Liepājas Mākslas vidusskolas direktore Smaida Rubeze piedāvāja skolas telpas šādu studiju norisei: “Mums ir siltas telpas, līgumi ar modeļiem aktu studijām.” Bet atzina, ka šādu cilvēku nebūs viegli atrast.
Aivars Kleins aizrādīja: “Ja grib taisīt organizāciju, vajag naudu, lai organizētu izstādes, iepirktu darbus. Ar mākslu nodarbojas tikai traki vai bagāti cilvēki.”
Jānis Anmanis rezumēja: “Tas, ko mēs darām, ir jāpatīk un jādara no sirds. Tikko tu paliec dusmīgs vai sāc otru skaust, Dievs tevi iedunkā.”

Pievieno komentāru

Liepājā