Tiesā apstrīd atteikumu reģistrēt zēnu ar oriģinālo vārda formu Miron; prasa kompensāciju un zaudējumu atlīdzināšanu

Liepājnieks Sergejs Antonovs Administratīvajā rajona tiesā apstrīdējis Liepājas Dzimtsarakstu nodaļas atteikumu reģistrēt viņa dēlu ar senkrievu vārda "Miron" oriģinālo formu (bez galtones "-s"), kā arī prasa atlīdzināt radušos zaudējumus un samaksāt morālo kompensāciju.

Kā aģentūru LETA informēja Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama tiesneša palīdze Jana Petrenko, tiesa 17.maijā ir ierosinājusi administratīvo lietu pēc Antonova iesnieguma, kurā prasīts uzlikt par pienākumu Liepājas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļai ierakstīt dzimšanas datu reģistrā tādu vārda formu, kādu vēlas vecāki. Tāpat prasīts samaksāt morālo kompensāciju 1500 latu apmērā un atlīdzināt zaudējumus 1200 latu apmērā.

Šī gada 3.martā dzimušajam zēnam joprojām nav izsniegta dzimšanas apliecība. "Atbildētāja nepamatota atteikuma dēļ izsniegt dzimšanas apliecību mūsu bērnam nav piešķirts personas kods, tāpēc Liepājas Reģionālajā slimnīcā viņam ir atteikti valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi. Naudu bērna veselības aprūpes pakalpojumiem mēs tērējām no ģimenes līdzekļiem, nevis saņemam no valsts, kā tas ir paredzēts," iesniegumā tiesai skaidro zēna vecāki.

Turklāt vecākiem atteikts izmaksāt bērna piedzimšanas pabalstu, kā arī papildu pabalstu no Liepājas domes un bērna aprūpes pabalstu, kura apmērs ir 100 lati mēnesī. Tāpat vecāki norāda, ka ir spiesti maksāt par bērnam nepieciešamajām potēm. "Pārdzīvotā stresa dēļ, kurš ir radies atbildētāja pretlikumīgo darbību rezultātā, bērna mātei daļēji pazudis piens bērna barošanai," teikts vecāku iesniegumā tiesai.

Kā aģentūru LETA informēja zēna vecāku pārstāvis Ruslans Pankratovs, tēvam tika atteikts dublēt viņa dēla vārda "Miron" oriģinālo formu, bet latviskotais vārda variants "Mirons" rada negatīvas asociācijas ar latviešu valodas vārdu "mironis".

"Liepājas Dzimtsarakstu nodaļas atteikumā nav noradīts, kādas konkrētas likuma normas tiktu pārkāptas, ja būtu izmantota "Miron Antonov" dublēta forma," norādīja Pankratovs.

Kā akcentēja Pankratovs, likuma "Par Valsts valodu" 150.pantā ir noteikts: "Ja personas vārda vai uzvārda rakstība aizskar būtiskas personas intereses, persona var palūgt atveidot personvārdu latviešu valodā attiecīgās personas intereses mazāk aizskarošā formā."

Liepājas Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietniece Inta Šumara aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka galotnes "-s" pievienošanu vārdam paredz Valsts valodas likums.

Šogad vēl vienam zēnam Liepājā dots vārds Mirons, ievērojot Valsts valodas likuma prasības, un šajā gadījumā nekādas pretenzijas no vecāku puses netika saņemtas, norādīja Šumara.

Arī Ventspilī pirmais šogad dzimušais zēns tika reģistrēts ar vārdu Mirons. Kā norādīja Ventspils Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietas izpildītāja Gundega Lagzdiņa, arī šajā gadījumā vecākiem sākotnēji bijuši iebildumi pret vārda latviskošanu. Pamatojoties uz Valsts valodas centra skaidrojumu, viņiem sniegta atbilde, ka bērnu nevar reģistrēt bez vārda galotnes "-s", vecāki bijuši saprotoši un piekrituši reģistrēt zēnu atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām, informēja Lagzdiņa.

Latvijā pašlaik ir reģistrēti seši zēni ar vārdu Miron, 61 - Mirons, ir arī 17 Mironijas, Mironas.

Pievieno komentāru

Liepājā