SPRK: Subsidētās enerģijas nodoklis būtisku ietekmi uz šo apkures sezonu neatstās

Subsidētās enerģijas nodoklis (SEN) būtisku ietekmi uz 2013.-2014.gada apkures sezonu neatstās, biznesa portālam "Nozare.lv" skaidroja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes loceklis Rolands Irklis.

Pirmkārt, SEN ir paredzēts noteikt diferencētu likmi no 5% līdz 15%. Elektroenerģijas ražotājiem, kas nodrošina ar siltumenerģiju centralizētās sistēmas un kuru subsidētās enerģijas nodokļa likmei ir tieša ietekme uz siltumenerģijas gala tarifu lietotājam, paredzēts noteikt zemāko - 5% likmi.

Līdz ar to atsevišķi enerģijas ražotāji, piemēram, "Rīgas siltums", ir pauduši, ka neplāno SEN dēļ vērsties SPRK, lai paaugstinātu tarifus.Otrs faktors ir tarifu projekta vērtēšanas un apstiprināšanas procedūra. Lai noteiktu jaunus tarifus, ir jāparedz laiks, lai tarifu projektu izvērtētu, apstiprinātu, kā arī ir jāparedz jaunā tarifa spēkā stāšanās termiņš. Līdz ar to, pat ja kāds energouzņēmums iesniegs tarifu paaugstināšanas projektu SEN dēļ, tas varētu stāties spēkā jau uz apkures sezonas beigām.

Likums Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem paredz, ka regulators izvērtē sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja iesniegto tarifu projektu 90 dienu laikā pēc tā saņemšanas. Savukārt tarifa apstiprināšana saskaņā ar likumu paredzēta 30 dienu laikā pēc tā izskatīšanas.

Kā ziņots, gandrīz visās valsts nozīmes pilsētās, izņemot Ventspili, 2013.gada oktobrī salīdzinājumā ar 2012.gada oktobri siltumenerģijas tarifi ir būtiski samazinājušies, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) informācija.

Latvijas piecu lielāko pilsētu - Rīgas, Daugavpils, Liepājas, Jelgavas un Jūrmalas - siltuma gala tarifu samazinājums 2013.gada oktobrī, salīdzinot ar 2012.gadu, ir robežās no 6,7% līdz 16%, informē SPRK.

Pievieno komentāru

Liepājā