Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šodien - Pasaules Tuberkulozes diena

Šodien visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Vēršot uzmanību uz problēmas nopietnību, Sociālā dienesta Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punktā Flotes ielā 7, 1.stāvā, 24.martā notiek atvērto durvju diena – laikā no plkst.08:00 līdz plkst. 17:00 iespējams saņemt konsultācijas un informatīvos materiālus, veikt bezmaksas HIV testu* un saņemt pirmstesta un pēctesta konsultācijas (pēc iepriekšēja pieraksta).

Jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra dati apliecina pozitīvu tendenci un saslimšanas gadījumu skaita ar tuberkulozi samazināšanos – pērn Latvijā reģistrēti 637 visu formu tuberkulozes gadījumi, bet 2013.gadā - 776 gadījumi. Šogad janvārī reģistrēti 53 tuberkulozes gadījumi, savukārt vidējais tuberkulozes gadījumu skaits mēnesī pēdējos piecos gados bija 52,6.

Tuberkuloze ir infekcijas slimība, tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē izplatās pa gaisu - infekciozam, neārstētam plaušu tuberkulozes slimniekam klepojot, šķaudot un pat runājot vai elpojot. Raksturīgākās tuberkulozes saslimšanas pazīmes ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, novērojams svara zudums, kā arī pastiprināta svīšana naktīs.

Ja tuberkuloze netiek ārstēta, tā var būt nāvējoša slimība, tomēr, regulāri lietojot medikamentus, no tuberkulozes ir iespējams izārstēties.

Parasti tuberkulozes ārstēšana ilgst vidēji sešus mēnešus - sākotnēji pacients ārstējas slimnīcā, bet pēc tam ambulatori. Lai pēc iespējas veiksmīgāk izārstētos un neriskētu iegūt rezistentu tuberkulozi, ārstēšanās laikā medikamenti jālieto regulāri un precīzi jāievēro ārsta norādījumi. Rezistentu tuberkulozi izārstēt ir sarežģītāk, tās ārstēšana notiek ievērojami ilgāk - 18 līdz 24 mēnešus. Pēc ārstēšanas kursa beigšanas un izveseļošanās vēl aptuveni divus gadus ir nepieciešamas veselības pārbaudes, lai izvairītos no atkārtotas saslimšanas.

Nozīmīgi riska faktori saslimšanai ar tuberkulozi var būt ļaunprātīga alkohola lietošana, smēķēšana, HIV infekcija, apcietinājums, narkotisko vielu lietošana.

Liela nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai, jo cilvēka imūnsistēma var tikt galā ar ieelpotiem tuberkulozes baciļiem. Imunitātes stiprināšanai svarīgs ir veselīgs dzīvesveids - sabalansēts darba un atpūtas režīms, pareizs ēšanas režīms (ēdienreizēs organisms saņem gan olbaltumvielas, gan ogļhidrātus, taukus u.tml.) u.c.

Ja Jums ir aizdomas, ka esat saslimis ar tuberkulozi, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists (pneimonologs). Ārsts ieteiks izmeklējumus, tai skaitā plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu un krēpu analīzes.

Gadījumā, ja ir aizdomas, ka esat saslimis ar tuberkulozi, nosūtījums pie plaušu ārsta nav nepieciešams, jūs varat saņemt konsultāciju, veikt izmeklējumus un saņemt tuberkulozes ārstēšanu bez maksas. Liepājas Reģionālās slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību ambulatorā daļa pacientus pieņem Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centra telpās Aldaru ielā 20/24 katru darba dienu no plkst.08:00 līdz plkst.14:00, kontakttālruņi: 634 25008, 29126279.

* HIV eksprestestu tuberkulozes profilaksē svarīgi veikt tāpēc, ka cilvēkiem, kuri slimo ar HIV infekciju, ir paaugstināts risks saslimt arī ar tuberkulozi.

Madara Lapsa
Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punkta vadītāja

Pievieno komentāru

Liepājā