Smēķēt var, nesmēķēt – arī

Liepājas rajona amatierteātru režisores gandrīz visas ir pret smēķēšanu uz skatuves. Rīgas režisori ir citās domās. Latvijas Teātra padome ir pieņēmusi lēmumu no 1. janvāra teātru informatīvajos materiālos iekļaut brīdinājumu par tām izrādēm, kurās mākslinieciskās nepieciešamības dēļ tiek smēķēts.

Šāds lēmums pieņemts pēc Veselības ministrijas (VM) sāktās diskusijas par teātru izrāžu apmeklētāju tiesībām netikt pakļautiem tabakas dūmiem, ziņu aģentūru LETA informējis VM Komunikācijas departamenta pārstāvis Oskars Šneiders.
VM iepriekš informēja, ka pagājušajā gadā saņēmusi daudzus zvanus un vēstules no cilvēkiem, kuri ir neapmierināti ar to, ka teātros uz skatuves aktieri smēķē.

Ir divi viedokļi
Novēroju, ka Liepājas rajona literātu Vecgada ballē Dunikas amatierteātra izrādītās Astras Rancānes lugas “Nu, riktīgs seriāls jeb Dzimtas dārgumi” laikā galvenā varoņa Rainera māte Katrīna uz skatuves smēķē. Pēc vairākkārtējas dūma uzvilkšanas tabakas dūmu smaku varēja sajust arī kultūras nama zālē.
Dunikas amatierteātra režisore Laila Urbāne stāsta, ka tas ticis darīts, lai viss izrādē būtu dabiskāk, paspilgtinātu attiecīgo epizodi un atstātu lielāku iespaidu uz skatītājiem. Turklāt smēķēšanu lugā bija paredzējusi autore. Režisore norāda, ka viņas viedoklim ir divas puses. Kā izrāžu skatītāja viņa ir kategoriski pret smēķēšanu uz skatuves, kā režisore – pieļauj, ka cigarete palīdz parādīt kāda tēla “uzvilktos nervus”.
L. Urbāne uzskata, ka cigarete palīdzējusi noņemt spriedzi arī izrādes aktrisei. “Man tas sanāktu mākslīgi,” viņa piebilst.

Laukos aktrises nepīpē

Durbes novada amatierteātra un Bārtas amatierteātra vadītāja Inese Ceriņa ir pārliecināta, ka aktieru smēķēšana izrāžu laikā ir štamps, parasti tiekot smēķēts brīžos, kad nav ko darīt citu. Arī viņai izrāžu iestudēšanā bijuši brīži, kad smēķēšana uz skatuves prasījusies, taču nolemts, ka tas būs muļķīgi. Turklāt abos viņas teātros uz skatuves netiek smēķēts arī tādēļ, ka laukos nav aktrišu smēķētāju.
Režisore uzskata, ka Latvijā ir citas, aktuālākas, lietas, kas būtu ar likumu jāaizliedz. Pašai gan viņai tabakas dūmi izrāžu skatīšanās laikā pārsvarā traucējot. I. Ceriņa aizdomājas: ja dramaturgs ir paredzējis smēķēšanu, tad, aizliedzot uz skatuves tabakas dūmus, tā būtu nostāšanās pret lugas autoru.

Nevajag tikai pārspīlēt
Grobiņas pagasta amatierteātra vadītāja Sabīne Ulmane apgalvo, ka viņas vadītajam kolektīvam nav tādas izrādes, kurās smēķētu. Viņi iestudējot pasakas, un tajās netiekot smēķēts. Viņa piekrīt, ka tagad daudzās izrādēs cigarete tiek aizdedzināta, lai būtu kā dabā, bet risinājums varētu būt cigaretes izmantojums butaforiski.
“Neesmu bijusi tādās izrādēs vai arī tālu sēdējusi. Mani cigarešu dūmi netraucē, esmu pieradusi pie tā, kā jau kultūras darbinieks,” smejas S. Ulmane. Viņa ir pārliecināta, ka vajadzības gadījumā viņas izrādē smēķēšana būtu.
Smēķēšanu uz skatuves pilnībā atbalsta Krotes amatierteātra režisore Līga Strēle. Viņasprāt, izrādes laikā jau tik daudz nekūpina, lai piekūpinātu visu zāli. “Lai iejustos tēlā, cigarete ir nepieciešama,” skaidro L. Strēle. Viņa norāda, ka “Skroderdienās “Silmačos”” pīpe ir neiztrūkstoša izrādes sastāvdaļa. Tāpat ir ar kādu Annas Brigaderes darbu. Ja tajā nepīpētu, tēlam nebūtu nozīmes.
“Nevajag tikai pārspīlēt, iekrist otrajā grāvī. Ja vajag, ņemsim cigareti. Teātros rāda seksu. Pliks dibens jau nav labāks par cigareti. Kāda atšķirība?” vaicā L. Strēle. Viņa atminas, ka viņas izrādēs ir smēķēts, arī Austras Skujiņas dzejas lasījumos gailējušas cigaretes.

Aizliegums šķiet smieklīgs
Dailes teātra režisors Dž. Dž. Džilindžers ideju par smēķēšanas aizliegšanu uz skatuves novērtējis kā smieklīgu. Viņš LETAi teicis: “Tā ir tikpat smieklīga kā [Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskā vadītāja un režisora Alvja] Hermaņa neierašanās uz Triju Zvaigžņu ordeņa pasniegšanas ceremoniju”.
Savukārt režisors Mihails Gruzdovs norādījis, ka “tas esot slikti”, jo teātrī jābūt tāpat kā dzīvē, kur cilvēki smēķē. Viņš pieļāvis iespēju – ja dūmi dažus cilvēkus tik ļoti traucē, vajadzētu novērst dūmu iekļūšanu skatītāju zālē.
Amatierteātros parasti izmanto neaizdedzinātu cigareti, piebilst Saldus jauniešu teātra režisore Zaiga Upeniece, kura pagājušajā gadā bija Liepājas rajona amatierteātru skates žūrijā. “Es iesaku meklēt citus variantus. Neindēsim viens otru,” piebilst Z. Upeniece. Viņa ir pret smēķēšanu izrādēs, kuras apmeklē jaunieši. Piemēram, tagad tiekot smēķēts Latvijas Nacionālā teātra izrādē “Princis un ubaga zēns”.

Pievieno komentāru

Liepājā