Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skolēni Liepājā medīs jūgendstila arhitektūras detaļas

Ceturtdien, 20. oktobrī, no pulksten 14 līdz 17 Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas vestibilā, Ausekļa ielā 9, notiks projekta "SKOLNIEKS PĒTNIEKS PILSĒTNIEKS" (SPP) darbnīca "DETAĻU MEDNIEKI" Liepājas Centra pamatskolas 5. klases skolēniem, ko arhitektūras dienu laikā rīko Liepājas būvvalde sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību (LAS), informē SPP koordinatore Indra Ķempe.

Arhitektu profesijas svētku pasākumi Liepājā šogad noris ar devīzi "STILA PILSĒTA", sadalīti sešos aktivitāšu blokos, no kuriem SPP iekļaujas sadaļā "NĀKOTNES PILSĒTA".

Pasaules arhitektūras dienu, ko starptautiski atzīmē oktobra pirmajā pirmdienā, Liepājā svinēt plašāk iesāka arhitekte Gunta Šnipke: "Kopš 2005.gada uzmanības centrā ir mūsdienu pilsētvide un jauno liepājnieku iepazīstināšana ar arhitektu darbu. Par godu Paula Maksa Berči jubilejai 2010. gadā pirmoreiz bija vērienīgi aktualizēta pilsētas arhitektūras vēsture."

Šogad pievēršas jūgendstila apbūves apzināšanai, tāpēc SPP jaunie arhitekti skolēnus iepazīstinās ar ornamentālās arhitektūras detaļām, to veidiem, nozīmi un pielietojumu. Nereti ēku detaļa mēdz būt tikai dekors, taču tās sākotnējā izcelsme meklējama tehniskā nepieciešamībā. Jūgendstila celtnēm raksturīga funkcionālā uzbūve, kad pēc dekoratīvā eklektisma par prioritāti izvirzīja arhitektūras tēla atbilstību konstrukcijai. To fasādes izceltas gan ar arhitektoniskiem līdzekļiem [erkeriem, lizēnām, durvju un logu ailām], gan ar būvplastikas elementiem (ciļņiem, skulptūrām, ornamentu). Kopā ar arhitektiem bērni izies pilsētas ielās, lai caur orientēšanās spēli paskatītos uz tuvējām jūgendstila ēkām ar analītiskām acīm. Nobeigumā piektklasnieki paši maketēs lietderīgas lietas ar māksliniecisku izteiksmi, apvienojot novērojumus un iztēli ar gūtajām zināšanām par sasaisti starp funkciju un dekoru.

SPP darbnīcas vietai izvēlēta Liepājas Valsts 1.ģimnāzija, jo tās mītne, kas uzcelta 1912. gadā, ir viens no nedaudzajiem vēlīnā jūgendstila piemēriem pilsētā un turpat nākamajā dienā, 21. oktobrī, būs klausāmi Berči lasījumi JŪGENDSTILS. JAUNA DZĪVE, JAUNS STILS. Šī būs jau otrā SPP ciemošanās Liepājā. 2010.gada maijā ar brīvdabas nodarbību SPP pabija ģimeņu festivālā LIELMUTIS FRICIS un LIELMUTE MARTA.

2009. gada Pasaules arhitektūras dienā uzsāktais brīvdomīgās izglītības projekts SPP, kas ir LAS Jauno Arhitektu apvienības (JAA) iniciatīva, apbūvētās vides veidošanas mākslā ievada bērnus un jauniešus. Jo harmonisku apbūvēto vidi var veidot tikai labi informēta, radoša un sadarboties griboša sabiedrība.

SPP darbnīcas vadītājas: Ilze Didrihsone, Nora Saulespurēna, SPP arhitektes. Atbalsta: Sorosa fonds Latvija, LAS JAA, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas Kultūras pārvalde, Liepājas būvvalde, Liepājas Valsts 1. ģimnāzija un dizaina birojs H2E.

Pievieno komentāru

Liepājā