Sestdien "Atštaukas" aicina uz Lielās dienas svinībām Namīnā

Sestdien, 21. martā, pulksten 13.00 Liepājas aktrišu folkloras kopa "Atštaukas" ielūdz uz Lielo dienu folkloras centrā "Namīns", Bāriņu ielā 32. Pavasara vienādības ieskandinās saimnieces „Atštaukas”, Rucavas lauku kapela „Paurupīte” un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra folkloras kopas „Saknes” un „Vēlava”, kā arī piedalīsies ziedu dizaina studija „Liepzars”.

Līdz ar astronomiskā pavasara iestāšanās laiku ap 21. martu latvieši svin Lielo dienu jeb pavasara vienādības. Kā jau svētku nosaukums vēsta, diena nu kļuvusi tikpat gara kā nakts. Tā ir pilnīga Saules uzvara pār tumsu. Šajā laikā uz zemes atgriežas dzīvība, mostas daba, tādēļ viena no galvenajām tēmām Lieldienu tradīcijās ir auglība. Meitas šajās dienās vēdina pūru un izrāda, kas ziemā gatavots, un, kalnā uzkāpušas, nu gavilē un rotā.

Svētki sākas līdz ar gatavošanos tiem, vispirms jau olu vārīšana un krāsošana. Ola kā mūžīgais turpinājums ir Saules un atmodas simbols. Olu svētkiem sagatavot vajag daudz – ziedojumam pie šūpolēm, zīlēšanai metot pār šūpoļu līksti, dāvināšanai par šūpošanu, olu ripināšanas sacensībām un, protams, kur tad nu vēl sišanās ar olām.

Gaidām sestdien Namīnā lielus un mazus – krāsosim olas, ripināsim, dziedāsim, šūposimies un iesim rotaļās!

Ināra Kalnarāja

Pievieno komentāru

Liepājā