Saslimušie ir, vakcīnas vēl jāpasūta

Liepājā ir apstiprināti četri saslimšanas gadījumi ar dzelteno kaiti. Vakcīnu pret A hepatītu uz vietas nav, tā ir jāpasūta, dažviet arī jāapmaksā iepriekš – cena svārstās no 25 līdz 30 latu. “Trīs visticamāk to ir “atveduši” no Rīgas, kurp braukuši mācību un darba darīšanās, bet viena sieviete sajutās slikti pēc viesošanās Krievijā augustā,” stāsta Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles epidemioloģe Natālija Biknēvica.

Viņa atgādina par nepieciešamību ievērot higiēnu – ir svarīgi nevis bieži mazgāt rokas, bet darīt to īstajā brīdī: pēc tualetes, sabiedrisko vietu apmeklējuma, pirms ēšanas un dzeršanas, pirms ēdiena gatavošanas un pasniegšanas, pirms zāļu lietošanas, pēc infekcijas slimnieka aprūpes utt.

Apmēram desmit sekundes rokas ieziepē, izmantojot šķidrās ziepes no slēgta trauka – uz cieto ziepju virsmām un ziepju traukos var saglabāties dažādi mikroorganismi no iepriekšējiem lietotājiem. Pēc tam desmit sekundes skalo zem tekoša ūdens. Sabiedriskās vietās jālieto papīra dvieļi.

No A hepatīta droši pasargā tikai potēšanās vai pārslimošana, kas veido imunitāti uz mūžu. Aizsardzības efekts parādās divu nedēļu līdz mēneša laikā. Pēc pirmās potes pusgada līdz gada laikā ir nepieciešama revakcinācija, kas garantē imunitāti vismaz uz desmit gadiem. Vakcinācija var pasargāt no saslimšanas, arī ja veikta 10 dienu laikā pēc iespējamas inficēšanās.

N. Biknēvica atgādina, ka bez iepriekšējām pārbaudēm varētu potēties pret A hepatītu, bet daudzviet to piedāvā komplektā ar vakcīnu pret B hepatītu. Pirms tam noteikti vajadzētu veikt analīzes, lai pārliecinātos, vai cilvēks jau nav B hepatīta vīrusa nēsātājs.
“Jāsamaksā trīsdesmit latu, tad nedēļas laikā poti atved no Rīgas, uz vietas nav,” paskaidro Vecliepājas primārās veselības aprūpes centrā. Līdzīga atbilde skan gan Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centrā, gan L. Atiķes un “Hiltest” doktorātā Karostā.

Apdrošināšanas kompānijas vakcīnas pret A hepatītu apmaksā tikai dārgāko polišu īpašniekiem. “Katrs ģimenes ārsts pats skatās – pasūtīt potes vai ne. Tā nav valsts programma. Kam ir nauda, tas potējas. Daudzi pēc četrdesmit gadu vecuma jau ir izslimojuši dzelteno kaiti, iespējams, pašiem nezinot, jo savulaik tā bija populāra,” spriež ārsts Imants Lanka.

“Katra valsts izvēlas savu taktiku, kā pasargāt iedzīvotājus. Izraēlā potē mazus bērnus, ASV – visus pusaudžus. Pie mums par poti maksā pacients, ja grib vakcinēties.”

Vīrusu hepatīts A visvairāk skar aknas un netiek uzskatīts par smagu slimību, tomēr komplikācijas ir iespējamas, sevišķi, ja aknas ir cietušas jau agrāk, piemēram, hroniska alkoholisma dēļ. Parasti dzeltenā kaite beidzas bez sarežģījumiem.

Pievieno komentāru

Liepājā