Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Salaku dēļ makšķernieki Liepājā traucē kuģiem iebraukt ostā; turpmāk par to sodīs 2

Sākoties salaku vai tautā saukto stinšu makšķerēšanas sezonai, Liepājā atbildīgās amatpersonas spriež, kā uzlabot ostā drošību. Laikā, kad nav sals un nav izveidojusies ledus kārta, makšķerēšana notiek ostas teritorijā, kur pietauvojas kuģi. Kamēr makšķernieki vēl gaida īsto brīdi lielajai copei uz ledus, stintes ķer kaijas. Lielā skaitā kaijas pamanītas netālu no Liepājas, kur tās pulcējas pie paša jūras krasta un, visticamāk, ķer tieši stintes, vēsta Latvijas Radio.

„Tas viss sākās janvāra sākumā ar pirmajiem lielajiem pūtieniem. Es neko tādu līdz šim nebiju novērojis. Skaidrs, ka stinte iet gar pašu krastu, bet tas, ka kaijas tādā skaitā šobrīd medī stintes, to nu gan es nebiju redzējis,” -  šo parādību novērojis Turaids Šēfers, kuram pašam patīk makšķerēt stintes.

Viņš dzīvo netālu no Liepājas – Pērkonē, kur arī pamanījis kaiju pulcēšanos. Var vien iedomāties, kā kaiju vietā šobrīd gribētu atrasties makšķernieki, kuru skaits mērāms simtos un pārsniedz pat tūkstoti, kad viņi parasti ziemā sapulcējas pie Liepājas ezera uz kanāla ledus, lai ķertu lašveidīgo stinti.

Stintes katru gadu janvārī un februārī dodas no jūras uz saldūdeni nārstot. Liepājas ostas aizsardzības virsnieks Kaspars Poņemeckis stāsta par absurdākajiem gadījumiem, ar ko nākas saskarties.

„Vienkārši neiet malā un pat neļauj kuģim pietauvoties. Met ar āķi darbiniekam, arī paši iekrīt iekšā, tas ir starp kuģi un piestātni. Tur  viņus grūti dabūt ārā, var atsisties pret kuģi  un piestātni un var iet bojā,” saka Poņemeckis.

Oficiāli makšķerēt ostas teritorijā nedrīkst, taču līdz šim makšķerniekus neviens no turienes ar varu prom nedzina. Tagad uzstādīta brīdinājuma zīme. Šajās dienās atbildīgo dienestu pārstāvji tiekas, lai spriestu, kā uzlabot drošību un kārtību ostā, kur pietauvojas kuģi.

„Tajā vietā makšķerēt ir aizliegts. Ir panākta vienošanās – ja šādi gadījumi būs, tad pašvaldības policija aizturēs un krasta apsardze piemēros administratīvo sodu,” piebilst Poņemeckis.

Jau nākamnedēļ Latvijā sola aukstāku laiku un, visticamāk, sāks veidoties arī ledus vietā, kur Liepājā drīkst makšķerēt stintes. Tur tad arī sarodas ne tikai vietējie, bet arī simtiem kaimiņzemes copētāju no Lietuvas. Biedrības „Liepājas ezeri” pārstāvi Ēvalds Urtāns stāsta, kas šajā laikā nonāk uz ledus. „Tumsā pazaudē vai atstāj apzināti – alkohola pudeles, kastītes, pārtikas atliekas utt. Ir arī naglas un skrūves, kas paliek ledū. Viņi tās ieskrūvē, bet izņemt vairs nevar un atstāj.  Katru sezonu velkam ārā, savācam sezonā pāris spaiņus. Ja nesavācam, tad nogrimst uzreiz,” bilst Urtāns.

Nedienas ar stinšu makšķerniekiem Liepājā ir jau ieilgušas un arvien tiek meklēts labākais risinājums, kā neierobežot pavisam, bet saglabāt kārtību. Kamēr atbildīgās iestādes strādā, nesnauž arī tūrisma ļaudis. Šogad liepājnieki iedibina jaunu tradīciju – stinšu svētkus, kas notiks februārī. Lašveidīgā zivs smaržo pēc svaigiem gurķiem un arī labi garšo.

www.lsm.lv

Pievieno komentāru

Komentāri 2

gh

nedo dievs cilvēks būs paēdis, jasoda jasoda un vēl cietumā

pirms 5 gadiem, 2015.01.16 10:17

hm

Bet nevar arī darīt, kā grib, sēžot kanālmalā.

pirms 5 gadiem, 2015.01.16 11:37

Liepājā