Sākta administratīvā pārkāpuma lieta par drona lidojumu Liepājas lidostas skrejceļa tuvumā

Civilās aviācijas aģentūra (CAA) sākusi administratīvā pārkāpuma lietu par bezpilota gaisa kuģa jeb drona lidojumu tiešā starptautiskās lidostas "Liepāja" skrejceļa tuvumā, aģentūru LETA informēja CAA pārstāvis Aivis Vincevs.

Administratīvā pārkāpuma lieta sākta, reaģējot uz sabiedrības bažām par būtisku apdraudējumu civilās aviācijas drošumam. Par pārkāpumu liecinājušas bildes sociālajos tīklos, vēsta LETA.

Sociālo tīklu lietotāji pagājušā nedēļā vērsa CAA uzmanību uz kādu sociālā tīkla profilu, kurā ir izvietotas ar bezpilota gaisa kuģi uzņemtas fotogrāfijas Grobiņā. Bilžu uzņemšanas vieta atrodas starptautiskās lidostas "Liepāja" tuvumā, kur civilās aviācijas gaisa kuģi veic nosēšanos un pacelšanos. Lidojumi ar droniem šajā vietā ir pilnībā aizliegti, jo rada augstu risku civilās aviācijas gaisa kuģiem. Pārliecinoties, ka CAA pēdējā laikā nav izdevusi atļauju dronu lidojumiem šajā teritorijā, CAA uzsākusi administratīvā pārkāpuma lietu.

Lai gan pēc norādēm uz pārkāpumiem fotogrāfijas un lapa sociālajā tīklā tika dzēsta, CAA jau bija ieguvusi sākotnējos pierādījumus administratīvā pārkāpuma lietā.

Veicot izmeklēšanu, CAA ir noskaidrojusi personas identitāti, kura, iespējams, izdarījusi pārkāpumu. Iespējamo pārkāpumu izdarījusī persona nav reģistrēta kā bezpilota gaisa kuģa izmantotājs, nav nokārtojusi CAA pārbaudījumus un nav saņēmusi ilgtermiņa atļauju dronu pilotēšanai.

Vincevs atgādināja, ka starptautiskā lidosta "Liepāja" tiek izmantota jauno pilotu apmācībām, kuru iemaņas vēl nav tik augstā līmenī, lai varētu pietiekami profesionāli reaģēt uz drona radīto apdraudējumu gaisa kuģa pacelšanās vai nosēšanās laikā.

CAA atbalsta dronu izmantošanu fotografēšanai vai filmēšanai hobija un profesionālā līmenī, tomēr norādām, ka lidojumiem jābūt veiktiem atbilstoši noteikumiem, lai neradītu riskus civilajai aviācijai vai trešajām personām, kā arī neapdraudētu cilvēka dzīvību, veselību, privātumu un mantu. Atbilstoši saskaņoti lidojumi novērš šos riskus, jo par lidojumiem, piemēram, lidostu zonā tiek informētas iesaistītās institūcijas un, izsniedzot atļauju, CAA ir pārliecinājusies par tālvadības pilota profesionalitāti.

CAA aicina sabiedrību arī turpmāk iesaistīties drošu dronu lidojumu uzraudzībā un ziņot par konstatētajiem iespējamajiem pārkāpumiem.

Vincevs atgādināja, ka tālvadības pilotiem, pirms lidojuma veikšanas, jāpārliecinās, vai konkrētajā vietā nav gaisa telpas izmantošanas ierobežojumi. Par gaisa telpas ierobežojumiem var pārliecināties VAS "Latvijas gaisa satiksme" tīmekļvietnē "ais.lgs.lv".

Personas, kuras neievēro bezpilota gaisa kuģu lietošanas noteikumus, var tikt sodītas ar naudas sodu līdz 3000 eiro.

Pievieno komentāru

Liepājā