Pensionāri prasa atbildēt par visu un tūlīt

Pilna zāle ar pensionāriem, no kuriem lielākā daļa bija dusmīgi un neapmierināti, pirmdien sagaidīja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietnieku Ingusu Alliku, ministrijas Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības departamenta vadītāju Visvaldi Gūtmani, Saeimas deputāti Aiju Barču un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas nodaļas vadītāju Inesi Birzgali.

Jau pirmie aplausi, kad klātesošie tika iepazīstināti ar “Rīgas viesiem”, tika uzņemti ar replikām “Ko klapē? Nabagi bagātajiem aplaudē – ak, Dievs!”. Arī vēlāk, kad tika uzdoti jautājumi un amatpersonas savas kompetences robežās atbildēja, ik pa laikam atskanēja “tāpēc vajag iet parakstīties!”.

Izskanēja daudz pārmetumu gan par Liepājas domes vadības lielajām algām, pašvaldības sociālā atbalsta principiem, pensiju sistēmu, premjera Godmaņa izteikumiem utt.

I. Alliks informēja gan par jau paveikto, gan iecerēm nākamajam gadam, taču atkārtoti jautājumi par vienu un to pašu liecināja, ka auditorijā ir arī neuzmanīgi klausītāji, kuriem svarīgāk ir uzdot jautājumu, nevis klausīties.

Daudzi pārmetumi, kuri izskanēja no pensionāru puses, saņēma atbildes, ka ar nākamo gadu ir paredzēts pieminētās “netaisnības un diskriminācijas” novērst. Piemēram, piešķirt piemaksu par darba gadiem līdz 1996. gada 1. janvārim visām vecuma pensijām neatkarīgi no to lieluma, turklāt piemaksa varētu būt viens lats (tagad - 19 santīmu, ar 1. jūniju - 40 santīmu).

A. Barča norādīja, ka naudas piemaksas apjoma celšanai var arī nebūt, ja tiks pieņemti populistiskie grozījumi – lielas pensijas uz vienu gadu.

Tieši tāpat plānots indeksēt visas pensijas neatkarīgi no lieluma, palielināt sociālā nodrošinājuma pabalstu no 45 līdz 60 latiem, bet invalīdiem kopš bērnības – līdz 75 latiem (šobrīd 50 latu). Tas nozīmē, ka minimālā pensija pieaugs līdz 180 latiem.

Tāpat plānots noteikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu noteikšanu strādājošiem pensionāriem, kā arī palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu pensijām. Šobrīd pensionāri šo nodokli maksā par katru latu, kas ir virs 165 latiem.

Pievieno komentāru

Liepājā