Pašvaldībās un to iestādēs nelikumīgi tiek izmantota programmatūra, secinājusi Valsts kontrole

Pašvaldībās un to iestādēs, tostarp skolās un bibliotēkās, nelikumīgi tiek izmantota programmatūra, revīzijā secinājusi Valsts kontrole.

Valsts kontroles sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Liepiņa-Milzarāja aģentūru LETA informēja, ka revīzijā tika veikta dokumentu un datortehnikas pārbaude 14 pašvaldību administrācijās, piecu pagastu pārvaldēs, 16 bibliotēkās un 24 skolās. Revidenti konstatējuši, ka 975 programmatūras jeb 18% gadījumu no revīzijas izlasē iekļautajām programmatūrām pašvaldībās un pašvaldību izglītības iestādēs tiek izmantotas, neievērojot programmatūru licencēšanas noteikumu prasības vai arī par to iegādi nav pieejami attaisnojuma dokumenti.

Lielākā daļa jeb 58% no gadījumiem, kad nelikumīgi izmantota programmatūra, ir konstatēta pašvaldību izglītības iestādēs, bet 35% gadījumu konstatēti pašvaldību administrācijās. Saskaņā ar revidentu aplēsēm likumīga minēto programmatūru ieviešana izmaksātu 45 075 latus.

Tāpat revīzijas laikā konstatēts, ka pašvaldībās ir slikta IT drošības pārvaldība, kas nopietni apdraud datu aizsardzību un pašvaldības darbības nepārtrauktību. Secināts arī, ka pašvaldībās nav efektīvas programmatūru pārvaldības. Atklājies, ka vienas funkcijas izpildei tiek lietotas vidēji 2-3 programmatūras. Vienas funkcijas izpildei būtu jāpietiek ar viena veida programmatūru, jo tās uzturēšanai un administrēšanai ir nepieciešami mazāki resursi. Taču revidenti konstatēja, ka vienā pašvaldībā tiek lietotas pat 11 dažādas antivīrusu programmatūras vai to versijas.

Revīzija veikta par laika posmu no 2011.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim. Uz datortehnikas uzstādītās programmatūras pārbaudītas šā gada aprīlī - jūnijā. Revīzijas rezultātā visām pašvaldībām sniegti faktiski vieni un tie paši ieteikumi - kopumā 66.

Pievieno komentāru

Liepājā