Pārpratuma dēļ steidz nomainīt pases 2

Rindā pēc jaunas pases ceturtdienas rītā Liepājā gaidīja vairāk nekā piecdesmit cilvēku, portāls novēroja pie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas pilsētas un rajona nodaļas. Līdzīga drūzmēšanās notiek ik rītu. “Cilvēki pārpratuši pasu derīguma termiņu,” iemeslu skaidro nodaļas vadītāja Vija Vilmane.

“Jānāk vismaz stundu agrāk, tad pirmie tiks iekšā,” portālam padomu dod kāda sieviete. Viņa pirms mēneša iesniegusi dokumentus pases nomaiņai un nu atnākusi pakaļ jaunajam dokumentam. “Pēdējais laiks bija to izdarīt, jūlijā vecās pases vairs nebūs derīgas,” pārliecināta sieviete.

Tuvojoties vasarai, vairāk klientu ir ik gadu. Taču šogad rindas ir tik garas arī tādēļ, ka cilvēki pārpratuši, kam nepieciešams mainīt pases, atzīst V. Vilmane. No 1. jūlija vecā parauga pases nebūs derīga ceļošanai, bet Latvijā tās joprojām būs personu apliecinošs dokuments. Līdz 30. jūnijam jānomaina pases cilvēkiem, kuri ceļos ārpus Latvijas un kuriem tās izdotas līdz 2002. gada 30. jūnijam, skaidro V. Vilmane.

Fotografē uz vietas
Jaunā parauga pasei cilvēka fotografēšana notiek uz vietas nodaļā, atgādina V. Vilmane. Bērniem līdz piecu gadu vecumam ieteicams ņemt līdzi fotogrāfiju. Jaunajā pasē ir iestrādāta mikroshēma, kurā iekļauti personas biometrijas dati.

Pagaidām tas ir sejas attēls, bet tuvākajā nākotnē – arī personas pirkstu nospiedumu attēli. Mikroshēma iekļauta visās septiņās Latvijā izsniegtajās pasēs – pilsoņa, nepilsoņa, diplomātiskajā, dienesta, bezvalstnieka ceļošanas dokumentā, bēgļa ceļošanas dokumentā, alternatīvā statusa ceļošanas dokumentā. Jaunā parauga pases ir dārgākas nekā vecās.

Līdzšinējo piecu latu vietā 15 latu būs jāmaksā, noformējot pasi parastajā kārtībā un bez atvieglojumiem. Pensionāriem, 1. un 2. grupas invalīdiem un personām līdz 20 gadu vecumam dokumenta nomaiņa izmaksās piecus latus. Bet bērniem līdz 15 gadu vecumam – divus latus.

Pase jāņem līdzi
Šengenas līguma valstu iekšējās robežas var šķērsot jebkurā vietā bez personu robežkontroles, tomēr pase vienmēr jāņem līdzi, atgādina Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes priekšnieks Jānis Lūks. Imigrācijas dienesta patruļa pierobežā ikvienam var lūgt uzrādīt dokumentus. Joprojām ik nedēļu tiek aizturēti 20 līdz 30 cilvēku, kas Liepājas un Saldus rajonā robežu šķērsojuši bez pases. Aptuveni puse no tiem ir Latvijas, puse – Lietuvas iedzīvotāju.

Par pasi jāparūpējas arī bērniem. Kārtība, kādā robežu šķērso bērni, palikusi iepriekšējā. Ja vecāku pasē nav ieraksts par radniecību ar atvasi, tad līdzi jāņem bērna dzimšanas apliecība vai notariāli apliecināta tās kopija.
Ja bērns dosies ekskursijā bez vecākiem, tad līdzi jābūt vismaz viena vecāka vai aizbildņa notariāli apliecinātai piekrišanai par patstāvīgu izceļošanu no valsts.

UZZIŅAI
* Ja nevēlaties ceļot, pase nav jāmaina, jo Latvijā tā būs derīga līdz tās derīguma termiņa beigām.
* Pārējās Latvijas pilsoņu pases, kas izsniegtas pēc 2002. gada 1. jūlija, kā arī visas nepilsoņu pases, neatkarīgi no tā, kad tās tika izsniegtas, ir derīgas gan ceļošanai, gan dzīvošanai Latvijā līdz to derīguma termiņa beigām.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Mākonis

Man domāt, ka ierēdnīši vienkārši ir sašauti par darba apjomu. Darbs cilvēku ir pataisījis par cilvēku. Turieties! Gan jau saulīte iespīdēs arī jūsu smilškastē!

pirms 13 gadiem, 2008.05.11 19:36

nu-nu,

tā jau nu ticēšu, ka visi baigi pārptatuši gan jau liela daļa no šiem taisās prombraukšanai

pirms 13 gadiem, 2008.05.09 10:29

Liepājā