Pārdod dzīvokli ar vecmāmiņu

Pirms diviem gadiem mazdēls pārdevis dzīvokli, no jaunā īpašnieka slēpjot faktu, ka tajā līdz mūža galam bez maksas drīkst dzīvot viņa vecmāmiņa. Nespējot vienoties par kompromisu, jaunais īpašnieks atslēdzis elektrību un to atjaunot negrasās. Tikmēr dzīvoklis formāli ieguvis atkal jaunu īpašnieku. Strīdu izšķirs tiesa.

No 8. oktobra 81 gadu vecā liepājniece Aleksandra Peškova savā vienistabas dzīvoklī Piltenes ielā dzīvo tumsā, jo elektroenerģijas padeve pārtraukta. “Nezinu, kā dzīvot tālāk. Ledusskapis nedarbojas. Tumsā uz sliekšņa pakritu. Vakarā dedzinu svecītes. Esmu novecojusi no pārdzīvojumiem.

Tāds kauns – pašas mazdēls piekrāpis. Mazdēlu neesmu redzējusi kādus divus, trīs gadus. Kaut būtu atnācis un pastāstījis, kas par lietu. Kopīgi būtu domājuši, ko darīt,” ar asarām acīs stāsta sirmgalve. A. Peškova ar sūdzību par elektrības atslēgšanu vērsusies Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldē.

Pagaidām neviena no konfliktā iesaistītajām pusēm par kompromisu vienoties nespēj. Iespējams, sirmgalvei tumsā būs jādzīvo līdz
26. novembrim, kad Liepājas tiesā noteikta kārtējā A. Peškovas prasības izskatīšana pret dzīvokļa īpašnieku Denisu Šutenko un savu mazdēlu Mihailu Peškovu. Kamēr notiek tiesvedība, dzīvoklim atkal mainījies īpašnieks. D. Šutenko to šāgada augustā maiņas ceļā pārdevis.

“Atšķirībā no manis, jaunais īpašnieks zina, ka tur dzīvo vecmāmiņa. Viņam nekādu pretenziju pret to nav, jo mums ir savi rēķini kārtojami. Viņš zina, ka būs tiesa, un gaida tās iznākumu,” norāda D. Šutenko.

Krāpniecībā apsūdz visu ģimeni
Tikai nedēļu pēc dzīvokļa nopirkšanas 2006. gadā D. Šutenko uzzinājis, ka dzīvoklis nav tukšs. Viņam neesot bijis laika dzīvokli ātrāk apskatīt, turklāt viņš to nav iegādājies personīgai lietošanai. “Ierados dzīvoklī. Priekšā večiņa. Izvelk dokumentu un rāda, ka viņai tur ir tiesības dzīvot līdz mūža galam,” pastāsta D. Šutenko. Viņš uzskata, ka krāpniecībā iesaistīta visa ģimene. Viņš netic, ka ģimenei kopš dzīvokļa pārdošanas nav nekādu kontaktu ar mazdēlu Mihailu. Pēc D. Šutenko teiktā, ģimene varētu uzņemties daļu vainas par savas ģimenes locekļa nekrietno rīcību. “Kāpēc visi zaudējumi jāsedz man vienam? Visi uz mani skatās kā uz briesmoni, kas nabaga vecmāmiņu atstājis bez elektrības. Ja jau pati ģimene vecmāmiņu nepažēlo, kāpēc tas jādara man? Neesmu nekāda svētā Māte Terēze,” neapmierinātību pauž D. Šutenko. Viņš dzīvokli nopircis par 14 tūkstošiem latu, turklāt divus gadus maksā komunālos maksājumus. “Tūkstoš latu komunālie maksājumi un septiņi simti latu advokātam,” izdevumus uzskaita iepriekšējais dzīvokļa saimnieks.

Noskaidrojām, ka dzīvoklim Piltenes ielā izveidojies komunālo maksājumu parāds un SIA “Jaunliepāja” D. Šutenko iesūdzējusi tiesā, lieta tiks izskatīta 29. oktobrī. Vecmāmiņa ik mēnesi maksā par elektrību, jo zina, ka to atslēgs, ja pati nemaksās, norāda D. Šutovs, piebilstot, ka “strīdu varēja atrisināt agrāk”.

Izsludina mazdēla meklēšanu
Tiesa jau vairākas reizes atlikta – prasītājas dēļ. Elektrība atslēgta, lai ģimene neizdomātu novilcināt procesu vēlreiz. Tiesa atlikta objektīvu iemeslu dēļ, uzskata A. Peškovas meita Valentīna Romaņuka. Iemesls esot mātes cienījamais vecums – dokumentāciju kārto viņa.

Vienu reizi tiesa atlikta, jo nav ieradusies lieciniece – notāre, kas apstiprinājusi mazdēla saistības pret vecmāmiņu, parakstot dzīvokļa dāvinājuma līgumu. Citu reizi tiesa atlikta, jo nav izdevies sameklēt mazdēlu. Viņa meklēšana izsludināta laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”, taču noskaidrot viņa patieso dzīvesvietu nav izdevies.
Komunālos maksājumus sirmgalve pati neveic, jo tāda bijusi vienošanās ar mazdēlu, ko apstiprinājusi notāre, skaidro V. Romaņuka.

Neviens negrib piekāpties
“Visās instancēs, kur esmu vērsusies, atduros kā pret sienu,” mēģinājumus panākt, lai mātes dzīvoklim pieslēgtu elektrību, raksturo V. Romaņuka. AS “Latvenergo” saistošs ir tikai dzīvokļa īpašnieka iesniegums atjaunot elektroenerģijas padevi, uzzinājām “Latvenergo”. Īpašnieks vērsās uzņēmumā ar lūgumu elektroenerģijas padevi pārtraukt, norādot, ka tur neviens nedzīvo. “Mums nav tiesību rīkoties pēc saviem ieskatiem,” pauž “Latvenergo” Ārējās komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis.

“Lai samaksā man komunālos maksājumus!” iespēju tikt pie gaismas norāda D. Šutenko. Viņš pastāsta, ka ir ar mieru īpašumu “atdot” ģimenei, ja saņem atpakaļ samaksātos 14 tūkstošus latu. D. Šutenko esot arī citi varianti, kā atrisināt strīdu. A. Peškova varētu pati maksāt komunālos maksājumus un simbolisku īres maksu, piemēram, 20 latus ik mēnesi. Vēl tiek piedāvāts atmaksāt pusi no 14 tūkstošiem un turpināt dzīvot savā dzīvoklī. A. Peškova noteikumiem nepiekrīt, jo uzskata, ka komunālie maksājumi jāsedz dzīvokļa saimniekam, kā tas paredzēts līgumā.

Pievieno komentāru

Liepājā