Par 8. maiju divējas atmiņas 3

8. maijs ir Otrā pasaules kara beigu diena, kuru Centrālkapos Liepājā šorīt ap pulksten 11 pieminēja divās vietās. "Uzvarētāji", greznojušies Jura lentītēm, pulcējās pie pieminekļa ar uzrakstu "Dzimtene savus varoņus neaizmirsīs".

Savukārt "Daugavas vanagu" organizācijas un Represēto kluba biedri pieminēja sarkanarmiešu un čekistu nogalinātos pie pieminekļa "Kritušajiem un nomocītajiem latvju karavīriem un cīnītājiem pret padomju režīmu".

Dažādas bija piemiņas runas. Pat pretējas pēc sava rakstura un nozīmes. Pieminētāji, lai arī pārsvarā pensionāri, bija it kā sašķiroti krieviski un latviski runājošās grupās. Izņemot policistus, pie uzvarētāju pulka nedzirdēja valsts valodu. Savukārt pie latvju karavīru pieminekļa nebija uzvarētāju ziedu.

Pašvaldības policists, kurš apsargāja "uzvarētājus", jautāts, vai arī leģionāri ko šodien pieminot, atbildēja, ka nē. "Viņiem taču pasākumi martā," atbildēja kārtībnieks. Savukārt tie, kuri savulaik dzinušies pakaļ izsūtīto vagoniem ar ieročiem rokās, apgalvoja, ka 8. maijā biedrus pieminēt atnākot katru gadu.

Šķiet, ka vairāk nekā 60 gadu pēc šī kara beigām tā dalībnieki vēl aizvien savās domās ir pretējās nometnēs un visticamāk tā arī paliks. Vieni uzskata, ka kādu atbrīvojuši, bet otri, ka viņus atbrīvot nav vajadzējis, jo gan pirms, gan pēc "atbrīvošanas" 1945. gada 8. maijā viņu sievas, bērni, radi un draugi izsūtīti uz Sibīriju, pazemoti, mērdēti badā un nokauti bez iemesla.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Inese

Okupācija paliek okupācija. Bendes visos laikos ir ņirgājušās par saviem upuriem.

pirms 13 gadiem, 2008.05.09 22:52

Vēsturnieks

16. martu nesvin, bet ar ziediem, karogiem un dziesmām piemin latviešu leģionārus, jo tā ir ATCERES diena. Tas notiek kā kapsētās, tā pie Brīvības pieminekļa.
9. maiju- Padomju okupācijas režīma triumfa dienu, svin ar skaļām orģijām uzbāzīgi: daudz lieto alkoholu, rīko grautiņus, šauj salūtus, mašīnas izgrezno ar dažādām raibām lentītēm un publiski ņirgājas par Otrā pasaules kara upuriem, piemēram, dēvējot latviešus par gansiem, fašistiem, latišņu utt. Ar lielu Krievijas politisko un finansiālo atbalstu tiek arī proponēts, ka 1945. gada 9. maijā Latvija un citas valstis tika atbrīvotas, nevis brutāli okupētas un tās iedzīvotāji nežēlīgi represēti. Neskatoties uz to, ka dažu mēnešu laikā 1945. gadā Vācijā vien tika izvarotas turpat 3 miljonu sieviešu un bērnu.
Godīgi un pieklājīgi cilvēki 9. maiju nesvin. Ar klusuma brīdi var pieminēt tikai 8. maiju, kad atceramies VISUS Otrā pasaules kara upurus! 9. maijs ir jaunas un baisas okupācijas sākums, kas daudzas tautas noveda verdzībā, bet daudzām valstīm, tostarp Latvijai sākās 50 gadus ilga okupācija pēc kuras latviešu tauta palikusi par minoritāti paši savā zemē. Nav iespējams atrast nevienu pašu iemeslu vai motivāciju, lai 9. maiju atcerētos kaut ar vienu labu vārdu!

pirms 13 gadiem, 2008.05.08 13:18

visvaldis

Vēsturi nu nekādi nevar pārrakstīt no baltas lapas. Jādzīvo tā kā dzīvojām – vieni svin 16. martu, citi – 9. maiju.

pirms 13 gadiem, 2008.05.08 12:58

Liepājā