Notiks bezmaksas ekskursijas par Teodora Breikša ielas vēsturi

Ar Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja atbalstu Teodora Breikša ielas svētkos 12. septembrī notiks divas vēsturnieka Gunāra Silakaktiņa vadītas ekskursijas pa Teodora Breikša ielu - no balasta kalna (Vecajiem kapiem) līdz Autoru ielai. Pulcēšanās ekskursijām pulksten 12:00 un 15:00 pie radošās telpas “Ideju bode”.

Neatklājot interesantos notikumus un cilvēkus, kas bijuši piedalījušies pie Jaunliepājas un konkrētās ielas vēstures tapšanas, ievadam Gunārs Silakaktiņš stāsta: "Ja pastaigas ievadam, tad ar neko īpašu Teodora Breikša iela uz Liepājas ikdienas vēstures fona nav izcēlusies. Te dzīvoja, strādāja, laida pasaulē bērnus, skoloja, devās tautās un mīlēja paši parastākie liepājnieki. No rītiem gāja uz darbu un vakarā nāca uz savām mājām pa ielu, kas mainījusi nosaukumus no Valujeva, uz Teodora Breikša, tad uz Komunāru un atkal uz Teodora Breikša ielu. Cilvēki iepirkās Baloža veikalā (Tirgus un Breikša ielas stūrī), namīpašnieki ūdensvadu "ievilkt" vai laucinieki artēzisko aku izurbt sarunāja brāļu Brekteru mehāniskajā darbnīcā (Breikša iela 32), diegu spolīti pirka Bašas Rozenberga drogu tirgotavā un blakus trepēs kādu jaunu zupas terīni iegādāja Annas Puļķis trauku tirgotavā, maizes izstrādājumus - E. Ozoliņa maiznīcā (Breikša 45), piena lāsi - (Breikša 43), kur bija Liepājas un apkārtnes piensaimnieku sabiedrību savienības veikals, bet ja nu kādu zoļādu jaunām kurpēm savajadzējās, tad L. Blankenburga ādu pagrabā (Breikša 41 un 41a)”.

Atgādinām, ka 12. septembrī no pulksten 10:00 līdz 17:00 Jaunliepājā, Annas tirgus laukumā notiks jau otrie Teodora Breikša ielas svētki. Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda „Valsts mežu” finansētās Kurzemes kultūras programmas atbalstu tiks nodrošinātas aktivitātes, kuru galvenais uzdevums ir piesaistīt uzmanību Jaunliepājas kultūrvēstures mantojumam un atcerēties pagājušā gadsimta 20/30.gadus, kad Annas tirgus laukumā notika aktīva rosība. Pirms Otrā pasaules kara visiem Liepājas un apkārtnes iedzīvotājiem Annas tirgus saistījies ar slaveno gadatirgu. Tas guvis paliekošu slavu visā Kurzemē kā tirgotāju, tā pircēju aprindās. Pavasarī gani un kalpi, līgstot pie saimniekiem, sarunājuši vienu brīvu dienu tieši tajā laikā, lai tiktu uz Annas tirgu.

Savukārt tieši pirms 100 gadiem dedzīgais un latviešu kultūru aizstāvošais Teodors Breikšs pildīja Liepājas pilsētas galvas pienākumus, bet šogad aprit 160 gadi kopš viņa dzimšanas. Teodors Breikš ir pirmais latvietis, kas kļuva par pilsētas galvu. Pēc viņa ierosinājuma tika nodibināta Liepājas Latviešu biedrība, kura savā pārziņā pārņēma daudzas Labdarības biedrības funkcijas un pienākumus. Viņš lika pamatus arī pastāvīgam latviešu teātrim, organizēja latviešu namsaimniekus un nodibināja Namsaimnieku biedrību. Apzinīgā pilsētas administratora un patriota darbs bija svētīgs, viņa izveidotās organizācijas plauka un pilnveidojās. Administrācija un pilsētas ierēdņi cienīja Breikšu, viņš izpelnījās atzinības, tika apbalvots ar trešās pakāpes Annas ordeni.
   
Radošās telpas „Ideju bode” īpašniece
Krista Kalnarāja

Pievieno komentāru

Liepājā