"Ņikitina" vietā grib "Nameju"

Liepājas pašvaldība gatavojas pārņemt savā īpašumā no Aizsardzības ministrijas karakuģi “Namejs”, kurš pērn beidza savu aktīvo kuģošanu, portālu informēja domē. Ideja vēl neesot tikusi līdz konkrētiem aprēķiniem, cik tas varētu prasīt no pašvaldības budžeta. Tikmēr Jūrniecības koledžas direktors ideju vērtē kā diezgan nereālu. (papildināta)

Veco mācību kuģi “Afanasijs Ņikitins” Finanšu ministrija atļāvusi pašvaldībai sagriezt metāllūžņos, bet iegūtos līdzekļus ieguldīt kuģa “Namejs” sagatavošanai topošo jūrnieku apmācībai. Ir ideja, ka varētu ierīkot nelielu jūrniecības muzeju uz kuģa, lai izveidotu apskates objektu tūristiem un citiem interesentiem.
Ja Jūrniecības koledža no savas puses veiks visus nepieciešamos priekšdarbus, dome sagatavos trīspusēju vienošanās līgumu starp Aizsardzības ministriju, Jūrniecības koledžu un pašvaldību par kuģa nodošanu. Kuģa pārņemšana varētu notikt līdz Valsts svētkiem – 18. novembrim, pieļauj domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde.
"Var jau teikt, ka tas ir zem jautājuma zīmes un lēmumi nav pieņemti, bet man tas tagad izskatās pilnīgi nereāli," spriež Jūrniecības koledžas direktors Ivars Virga. Notikumu gaitu viņš raksturo tā - Jūras spēki teica "Ņemiet, dāvinām!", pilsēta domāja "Kur mēs liksim? Iedosim Jūrniecības koledžai". Jūras spēku komandiera pienākumu izpildītājs Juris Roze raksturoja, ka uzturēšanas izdevumi šim kuģim ir ap 50 tūkstošiem latu gadā, koledžai tas varētu būt ap 20 tūkstošiem. I. Virga teic, ka šobrīd milzīgā "Afanasija Ņikitina" uzturēšana tomēr izmaksā daudz lētāk.
""Namejam" viss ir uz līdzstrāvu, tas nozīmē, ka jāpārvelk visa elektroapgāde, visi motori, transformatori. Uz mūsu kuģa, ja grib ko pielabot, ņem un pārlaiž ar otu. Tur ir īpaša koka klājs, kas jālako reizi gadā. Visa apdare ar lakota sarkankoka paneļiem. Kā muzejs arī diez vai viņš der, jo nav elektrība, nav apkure - dedzināt katru dienu dīzeļdegvielu, lai būtu elektrība, izmaksās ļoti dārgi," secina Jūrniecības koledžas direktors. Uz kuģa būtu nepieciešams ierīkot trīs mācību klases, kas nozīmē - graut starpsienas, taču arī tas neesot vienkārši izdarāms.
Lēmumu par kuģa “Namejs” nodošanu pašvaldībai - pēc pašvaldības iniciatīvas - Aizsardzības ministrijas Militāri tehniskās attīstības padome pieņēmusi 12. martā. Mīnu meklētājs M03 “Namejs” iepriekš kalpoja sprādzienbīstamu priekšmetu meklēšanai un iznīcināšanai. “Namejs” būvēts Vācijā 1960. gadā, tā iepriekšējais nosaukums bija “Volklingen” līdz Latvija kuģi pārņēma 1999. gadā. Tas ir 47 metrus garš, 8,2 metrus plats, iegrime – 3,7 metri. Komanda šādam kuģim parasti ir ap 40 jūrnieku.
Plašāk lasiet piektdienas, 20. jūnija, "Kursas Laikā".

Pievieno komentāru

Liepājā