Meklēs labāko risinājumu dažādu priekšmetu izcelšanai no Karostas kanāla

Liepājā tiks īstenots Karostas kanāla attīrīšanas pilotprojekts, kura laikā meklēs labāko tehnoloģisko risinājumu dažādu nogrimušo priekšmetu izcelšanai no kanāla grunts, informēja Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

Liepājas SEZ valde nolēmusi slēgt līgumu ar SIA "Jūras vējš", kas divus mēnešus ne vien testēs, kā vislabāk izcelt nogrimušos priekšmetus, bet arī veiks reālu priekšmetu izcelšanu daļā no kanāla - 10 hektāru platībā Karostas kanāla vidienē iepretim Tosmares baseinam. Karostas kanāls kopumā aizņem 78 hektārus.

Karostas kanāla grunti paredzēts attīrīt no dažādiem tehnogēniem priekšmetiem, sākot no sadzīves atkritumiem un beidzot ar dzelzsbetona blokiem.

"Jūras vējš", kam darbi jāsāk vienas nedēļas laikā pēc līguma parakstīšanas, uzvarēja Liepājas SEZ pārvaldes izsludinātajā iepirkumā "Liepājas ostas Karostas kanāla izpētes pilotprojekts lielo un mazo tehnogēno priekšmetu izcelšanas tehnoloģijas noteikšanai". Līguma summa ir 398 321,70 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Kā ziņots, Karostas kanāla sanācijas projekts tika pārtraukts, jo to nebija iespējams īstenot laikā un par pieejamo budžetu. Sākot projekta īstenošanu, tika secināts, ka Karostas kanāla akvatorijā nogrimušo priekšmetu skaits ir daudz lielāks nekā sākotnēji pieejamā dokumentācijā norādītais. Secināts, ka ar projektam piešķirto finansējumu un ar līdz šim plānotā tehnoloģiskā risinājuma izvēli nav iespējams veikt gan atlūzu un citu ieslēgumu izcelšanu, gan arī piesārņoto nogulumu izsmelšanu. Tāpēc tika pieņemts lēmums par līguma laušanu ar sanācijas darbu veicēju personu apvienību "Skonto būve" un "Boskalis International B.V."" un finansējuma - aptuveni 15 miljonu eiro - pārdali par labu citiem projektiem. Tomēr pašlaik SEZ pārvalde ir radusi risinājumu Karostas kanāla attīrīšanas pilotprojekta īstenošanai.

Karostas kanāls ir mākslīgs objekts, kas izveidots 20.gadsimta sākumā. No 1945.gada līdz 1994.gadam Karostas kanāls bija slēgta militāra teritorija, kurā atradās jūras kara flotes zemūdeņu bāze. Šo gadu laikā padomju militāro spēku darbība ir radījusi nopietnas ekoloģiskas problēmas. Karostas kanāls tika ekspluatēts, neņemot vērā negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi. Piemēram, kanālā tika novadītas notekas, kuru piesārņojums ar smagajiem metāliem ievērojami pārsniedza pieļaujamās normas. Smago metālu savienojumi ilgu laiku akumulējās Karostas kanāla gultnes nogulumos.


Pievieno komentāru

Liepājā