LSO ar izciliem mūziķiem azerbaidžāņu simfomugama ierakstos

19.decembrī plkst.19:00 Liepājas Latviešu biedrības namā klausītājiem būs iespēja izbaudīt koncertu, ko pirms 2 gadiem ar lielām ovācijām uzņēma publika Rīgā. Koncerta nedēļā Liepājas Simfoniskais orķestris kopā ar slavenajiem azerbaidžāņu izpildītājmāksliniekiem strādās pie azerbaidžāņu simfoniskā mugama ierakstiem, lai pēcāk izdotu to CD formātā.

2003.gadā UNESCO piešķīra mugamam cilvēces nemateriālā mantojuma šedevra statusu. Mugams veidojies gadsimtiem ilgi, tā ir sarežģīta mākslas forma, kurā klasiskā dzeja savijas ar improvizētu melodiju. Mugamam ir īpaša skaņkārtas sistēma un noteiktas skaniskās formulas, kas tiek ievītas improvizācijā. Īstu meistaru atskaņojumā mugams apbur un pilnībā pārņem klausītāju ar Austrumu mūzikai raksturīgo jūtīgumu, dzejiskumu un garīgo spēku. Mugama elementi kļuvuši par mūsdienu skaņu kultūras neatņemamu sastāvdaļu gan džezā, gan simfoniskajā mūzikā, gan kinofilmu skaņu celiņos.

Simfomugams savukārt ir oriģināls žanrs, kam iepriekš mākslā nav bijis analoga. Žanra pamatlicējs ir azerbaidžāņu klasiķis Fikrets Amirovs, kurš 1948. gadā sacerēja divus izcilus mugama simfoniskos opusus. Šajos skaņdarbos pirmoreiz mūzikas vēsturē mugama metroritmiskās, dramaturģiskās un skaņkārtas īpatnības tika ietērptas simfoniskā krāsainībā, saglabājot mugamam raksturīgo improvizāciju un kaisli. Dzima unikāls mūzikas virziens – simfoniskais mugams, ko jau vairāk nekā pusgadsimtu spēlē pazīstami Anglijas, ASV, Beļģijas, Krievijas, Turcijas, Ukrainas, Ungārijas, Vācijas un citu valstu simfoniskie orķestri.

„Mēs varam būt lepni, ka šim projektam ir izvēlēts nevis Azerbaidžānas, nevis čehu, vai kāds amerikāņu orķestris, bet tieši Liepājas Simfoniskais orķestris. Mēs šo programmu esam spēlējuši – Rīgā tas bija fantastisks, mākslinieciski augstvērtīgs rezultāts, ko novērtēja gan klausītāji, gan azerbaidžāņu mūziķi,” saka Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis.

Liepājas Simfoniskā orķestra cikla „Lielo dzintaru gaidot” koncertā „Mugama leģenda” 19.decembrī Liepājas Simfoniskā orķestra priekšā atkal stāsies spilgtais azerbaidžāņu diriģents Jalčins Adigezalovs – pazīstams daudzās pasaules valstīs, uzstājies ar tādām zvaigznēm kā Mstislavs Rostropovičs, Sergejs Stadlers, Ivans Monigeti, Pēteris Jablonskis, Dmitrijs Kogans. Viņš ir bijis gan Azerbaidžānas Valsts simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents, gan Azerbaidžānas Operas un baleta teātra un Istanbulas Valsts operas un baleta diriģents, kā viesdiriģents aicināts muzicēt Austrijā, Anglijā, Ungārijā, Beļģijā, Spānijā, Krievijā, ASV u.c.

Uz skatuves kopā ar orķestri kāps izcilais azerbaidžāņu dziedātājs un ievērojams mugama speciālists Mansums Ibrahimovs kopā ar saviem kolēģiem no „Karabahas trio”. Divi azerbaidžāņu tradicionālie instrumenti – tāra (solists Elčins Hašimovs) un kemanča (solists Elnurs Ahmedovs) piešķirs koncertam īpaši autentisku skanējumu.

Biļetes uz Liepājas Simfoniskā orķestra koncertcikla „Lielo dzintaru gaidot” koncertu „Mugama leģenda” var iegādāties visās „Biļešu Paradīzes” kasēs.

Iveta Vēvere
Liepājas Simfoniskā orķestra
sabiedrisko attiecību vadītāja

Pievieno komentāru

Liepājā