LLPA prezidents: IIN pakāpeniski jāatdod pašvaldībām

Valdībai ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pakāpeniski ir jāatdod atpakaļ pašvaldībām, pārliecināts Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) prezidents, Liepājas mērs Uldis Sesks (Liepājas partija).

Savulaik IIN bija tikai pašvaldību nodoklis, tieši tāpat, kā tas bija ar nekustamā īpašuma nodokli, intervijā aģentūrai LETA atgādināja Sesks. Viņaprāt, pakāpeniski atkal ienākumi no šī nodokļa būtu arvien vairāk jānovirza pašvaldību budžetā - valdībai šis jautājums būtu jārisina. "Ja nē, tad ir jārunā par citu nodokļu novirzīšanu pašvaldībām - vai tā ir daļa no pievienotās vērtības nodokļa vai no akcīzes nodokļa konkrētā reģionā," piebilda Sesks.

Viņš ir pārliecināts, ka pašreizējo IIN proporciju - 80% pret 20% ir jāpārskata. Viņš gan nenosauca, cik liela daļa no IIN būtu jānonāk pašvaldību makā, taču tai ir jābūt vēl lielākai par 80% un šai daļai ir jābūt skaidri noteiktai, lai, mainoties valdībām, proporcija netiktu samazināta par sliktu pašvaldībām.

Ja pašvaldībām tiktu novirzīti vēl lielāki ieņēmumi no IIN, nekā tas ir pašlaik, runa ir par vairākiem simtiem miljoniem latu. Pašvaldības zinātu, kur šo naudu ieguldīt, apgalvoja Sesks. "Mēs katrs dzīvojam kādā no pašvaldībām, un katra ģimene vēlas, lai būtu kvalitatīvs bērnudārzs, laba skola, augstskola. Tās ir tās vajadzības, par ko atbildīga katra pašvaldība, gādājot par iedzīvotāju interesēm," skaidroja LLPA prezidents. Viņš gan piebilda, ka runa ir par ilgtermiņu, lai katru gadu nav jācīnās no jauna par šī nodokļa proporcijas pārdali. Šogad gan vēl varot palikt esošā struktūra, taču lielajām pilsētām esot svarīgi saprast, kas notiks turpmākos gadus.

Pievieno komentāru

Liepājā