Liepājas Universitātē pēta iespējas masveidā ražot vēžveidīgos Latvijas tirgum

Liepājas Universitātes Dabas un inovatīvo tehnoloģiju institūtā sācies darbs pie jauna pētījuma akvakultūru jomā - mākslīgas vēžveidīgo audzēšanas, aģentūru LETA informēja universitātes pārstāve Simona Laiveniece.

Veicot pētījumu, tiek audzēti vēžveidīgie, jo tā ir ātraudzīga suga, kas ir pieticīga un pateicīga mākslīgai audzēšanai. Šīs sugas Baltijas jūrā nav atrodamas, bet iespēja audzēt tās mākslīgi ļauj masveidā ražot produkciju tirgum, skaidroja Dabas un inovatīvo tehnoloģiju institūta direktors Armands Grickus.

Pētnieks uzsver šīs pētniecības praktisko nozīmību. "Institūta filozofija ir strādāt, lai gala rezultāts būtu produkts vai pakalpojums. Abstraktiem pētījumiem nav jēgas. Viens vēzītis sasniedz tirgus vērtību astoņos līdz desmit mēnešos. Mēs pētām, ko viņš ēd, kā aug, kā sadzīvo ar vidi, lai zinātu, kādi ir optimālie apstākļi, kā arī lai zinātu, ko darīt, ja nejaušības rezultātā kāds izspruktu savvaļā un sāktu vairoties," stāsta Grickus.

Darbs pie pētījuma ir sācies šī mēneša sākumā. Vēžveidīgie tiek audzēti baseinos. Tiek pētīti audzēšanas tehnoloģiskie paņēmieni, kā arī novērtēti riski.

Darbs pie pētījuma varētu ilgt vairākus gadus, bet, tam beidzoties, tirgotāji vēžveidīgos varētu mākslīgi audzēt līdzīgi kā tagad zivju mazuļus, un tas būtu ievērojams pienesums tautsaimniecības attīstībai, pieļāva Grickus.

Liepājas Universitātē pēta iespējas masveidā ražot vēžveidīgos Latvijas tirgum.

Pievieno komentāru

Liepājā