Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālei stiprina pamatus

Liepājā šonedēļ plānots pabeigt Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles ēkas pamatu stiprināšanas darbu pirmo posmu, lai novērstu ēkas sēšanos, "Rietumu Radio" informēja Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda vadītāja Ilze Vitāle.

Darbu pirmajā posmā gar ēkas ārsienu izbūvēs ap 60 jaunu injekcijas pāļu, kas ir vairāk, nekā plānots iepriekš. Kā skaidroja fonda pārstāve, pāļus izbūvē, vispirms veicot deviņus metrus dziļu urbumu, ko piepilda ar betona masu.

Kopumā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētajā projektā "Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles ēkas konstruktīvās noturības saglabāšana un sociālekonomiskā potenciāla paaugstināšana" plānots izbūvēt 460 jaunus pāļus.

Nākamo pāļu izbūves posmu plānots sākt šā gada martā, kad paredzēts stiprināt pamatus arī katedrāles iekšpusē.

Savukārt pavasarī sāksies Svētās Trīsvienības katedrāles ēkas jumta renovācijas darbi - bojāto jumta konstrukciju un jumta seguma nomaiņa, lietus notekūdeņu sistēmas izbūve, divu velvju nostiprināšana u.c. Jumta renovācijas darbus veiks SIA "HB Serviss".

Kā ziņots, pašlaik ēka balstās uz koka pāļiem, kas izvietoti zem nesošām sienām un kolonnām. Pāļi mainīgā gruntsūdens līmeņa dēļ sairst no puves, kā rezultātā notiek nesošo sienu un kolonnu nevienmērīga sēšanās.

Pamatu stiprināšanas darbus veic SIA "Mikropāļi", bet būvuzraudzību - SIA "Pastorāts".

Pamatu stiprināšanas izmaksas ir 308 186 lati. Būvdarbu veikšanas plānotais termiņš ir 2014.gads.

Kopējās projekta "Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles ēkas konstruktīvās noturības saglabāšana un sociālekonomiskā potenciāla paaugstināšana" izmaksas ir 439 000 latu.

ERAF finansējums ir 49,99% no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām, otru daļu garantē Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca.

Tikmēr, lai novērstu avārijas situāciju - apmetuma krišanu no Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles torņa -, šā gada maijā sāksies darbi, kuru laikā atjaunos nelielu torņa apmetuma daļu.

"No katedrāles torņa fasādes uz jumta pašlaik esošā šīfera seguma krīt apmetums, izsitot tajā caurumus, pa kuriem ēkā ieplūst mitrums un to bojā," torņa remonta nepieciešamību skaidroja Vitāle.

Baznīcas atjaunošanas fonda rakstītais projekts par torņa remontu pērn saņēmis 3000 latu atbalstu "Rietumu Bankas" labdarības fonda izsludinātajā konkursā, kā arī 1300 latu finansējumu no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas. Par šiem līdzekļiem, kā atzina fonda vadītāja, būs iespējams veikt tikai nelielas torņa apmetuma daļas atjaunošanu, lai samazinātu apmetuma krišanas draudus.

Torņa remontdarbus veiks Liepājas uzņēmums "AJ meistars".

Liepājas pašvaldība pērn un šogad Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas darbiem piešķīrusi ap 40 000 latu. Kā atzina Vitāle, iespējams, ka šogad finansējumu atjaunošanas darbiem piešķirs arī Liepājas Speciālā ekonomiskā zona.

Pievieno komentāru

Liepājā