Liepājas muzejs saņems Miķeļa Valtera Nicas atdusas vietas kapa plāksni

Piektdien, 23.oktobrī, pulksten 14 Liepājas muzeja dārzā notiks Liepājā dzimušā Latvijas valsts un sabiedriskā darbinieka Miķeļa Valtera piemiņas pasākums, kas veltīts viņa Nicas (Francija) atdusas vietas kapa plāksnes nodošanai Liepājas muzeja krājumā, aģentūru LETA informēja Liepājas muzeja ārējo sakaru koordinatore Linda Rozentāle - Roze.

Valtera Nicas kapa plāksnes svinīgajā nodošanas ceremonijā Liepājas muzejā piedalīsies viņa tuvinieki, Ārlietu ministrijas (ĀM) un Liepājas pilsētas domes pārstāvji. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā, vēsturnieks Toms Ķikuts dalīsies īsā vēsturiskā atskatā par Valtera dzīves gaitām Liepājā. Ar muzikāliem priekšnesumiem pasākumu bagātinās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Jūras spēku orķestris, norādīja Rozentāle - Roze.

Kā vēstīts, ar ĀM gādību šā gada 11.augustā Francijā, Nicas pilsētas Austrumu kapsētā, tika veikta pirmā Latvijas valsts iekšlietu ministra, diplomāta un valstsvīra Valtera ekshumācija, un ar aviosabiedrības "airBaltic" reisu 14.augustā no Nicas pārapbedīšanai Latvijā tika nogādāti Valtera pīšļi un oriģinālā kapa plāksne.

23.septembrī notika Valtera piemiņas ceremonija Rīgas pilī un svinīgā pārapbedīšana Rīgas I Meža kapos. Oriģinālo Nicas kapa plāksni, kura vizuālā koncepta dēļ neiederējās tēlnieka Valta Barkāna veidotajā piemiņas ansamblī Rīgas I Meža kapos, piederīgie nolēma dāvināt Liepājas muzejam.

Valters dzimis Liepājā 1874.gada 25.aprīlī strādnieku ģimenē. Viņš bija Latvijas pirmais iekšlietu ministrs, politiķis, diplomāts, žurnālists un literāts. Viņam bija nozīmīga loma Latvijas neatkarības idejas formulēšanā un valsts dibināšanā.

No 1919.gada oktobra Valters bija diplomātiskais pārstāvis Itālijā, 1921.gada martā - ārkārtējais sūtnis un pilnvarotais ministrs Itālijā, no 1921.gada novembra - arī nerezidējošais ministrs Spānijā un Portugālē. Valters bijis ārkārtējais sūtnis un pilnvarotais ministrs arī Francijā, Polijā, Ungārijā, Beļģijā un Luksemburgā, kā arī konsuls Karalaučos (Austrumprūsijā).

Līdzās savām aktivitātēm diplomātijas jomā Valters pazīstamas arī ar savām filozofiskajām un mākslas apcerēm un dzeju krājumiem. Kā dzejnieks un literāts viņš darbojās ar pseidonīmu - Andrejs Paparde.

Valtera sirds beidza pukstēt 94 gadu vecumā Nicā, Francijā, 1968.gada 27.martā.

Pievieno komentāru

Liepājā