Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Liepājas muzejs saņēmis vērtīgu dāvinājumu

Atzīmējot Liepājas 393. dzimšanas dienu un Latvijas simtgadē, Liepājas muzejs saņēmis vērtīgu dāvinājumu no Kanādas un Amerikas Savienotajām Valstīm muzeja mākslas priekšmetu kolekcijas papildināšanai. Liepājā dzimušā mākslinieka Jāņa Zuntaka bērni - Vija Zuntaka – Bērziņa un Alvis Zuntaks Liepājas muzejam uzdāvināja vairāk nekā 400 mākslinieka aktu skices.

Aktu zīmējumi tapuši 20. gadsimta 60. un 70. gados, informē Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. Mākslinieks bija izcils zīmētājs. Lielākā daļa aktu radušies piecu – desmit minūšu laikā, kad reizi mēnesī trešdienās Kanādas latviešu mākslinieku apvienība ''Latvis'' rīkoja zīmēšanas un skicēšanas vakarus.

Līdz 1. aprīlim neliela daļa no dāvinājuma skatāma Liepājas muzejā kur pirmo reizi Latvijā iekārtota Jāņa Zuntaka aktu zīmējumu izstāde ''Jānis Zuntaks. Akti''. Mākslinieks līdz šim vairāk pazīstams ar ainavu gleznojumiem.

Jānis Zuntaks dzimis 1906. gadā Liepājā. Iemaņas glezniecībā viņš ieguva Liepājas Mākslas amatniecības skolā, un jau 1931. gadā iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā. 1933. gada rudenī Jānis Zuntaks mācījās Dabasskatu meistardarbnīcā, kuru vadīja Vilhelms Purvītis, bet vēl pēc diviem gadiem — 1934. gada novembrī — Jānis Zuntaks pārgāja uz Figurālo meistardarbnīcu, kur strādājis Ģederta Eliasa vadībā.

Mākslas akadēmiju Jānis Zuntaks absolvēja 1939. gada rudenī ar diplomdarbu "Zvejas ostā". Tomēr savos tālākajos mākslinieciskajos meklējumos viņš vairāk pievērsies ainavu gleznošanai.

Pēc Mākslas akadēmijas beigšanas Jānis Zuntaks strādāja par zīmēšanas skolotāju Liepājas Jāņa Čakstes pamatskolā (1939–1941), dekoratīvās darbnīcas vadītājs Liepājas Mākslas vidusskolā (1941–1944). Šajā laikā daudz gleznojis Kurzemes dabasskatus, no kuriem lielākā daļa, aptuveni 150, atstāti Liepājā, bet pēc Otrā pasaules kara pazuduši.

Pirmos trimdas gadus Jānis Zuntaks pavadīja Augsburgā, Vācijā, kur strādāja kā skolotājs Ausekļa ģimnāzijā un Augsburgas Tautas augstskolā. Šai laikā tapa viņa akvareļu cikls par bēgļu dzīvi. Viņš aktīvi piedalījās gan latviešu, gan starptautiskās bēgļu izstādēs.

1948. gadā Jānis Zuntaks ar ģimeni izceļoja uz Argentīnu, kur atrada ilustratora darbu kādā pazīstamā Argentīnas grāmatu apgādā. 1953. gadā viņš kā vienīgais latvietis piedalījās Argentīnas grafiķu apvienības izstādē un 1958. gadā Argentīnas latviešu Latvijas valsts svētku izstādē. Tomēr ne Argentīnas klimats, ne dzīves apstākļi mākslinieku īsti neapmierina. 1958. gadā Zuntaku ģimene pārcēlās uz Kanādu. Jānis Zuntaks daudzus gadus mācīja latviešu mākslas vēsturi Toronto latviešu ģimnāzijā.

Pievieno komentāru

Liepājā