Liepājas muzejs saņem vērtīgu dāvinājumu no Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles

Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles fonda vadītāju Kristīni Liepu, Liepājas muzejs saņēmis vērtīgu dāvinājumu no Sv. Trīsvienības katedrāles draudzes.Liepājas muzeja krājumu papildinās trīs altāra segas, kanceles pults pārvalks, pieci sveču postamenta pārklāji, altāra sētiņas pārklājs, sienas dekors, mācītāja talārs un Emigrantu aizsardzības biedrības dokumenti, informē Liepājas muzeja direktores vietniece krājuma darbā Rita Krūmiņa.

Sv. Trīsvienības katedrāles altāra priekšmeti datējami ap 19. gs. beigu – 20. gs. sākuma periodu. Par vienu no interesantākajiem muzeja jaunieguvumiem varētu uzskatīt aptuveni 20. gs. sākumā veidotu vairoga formas sienas dekoru, kas, visticamāk, rotājis Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskās draudzes namu. Uz tā ar krāsainiem diegiem izšūts krusts ar ziedu, vīnogu un efeju lapu vijumu. Pie krusta ar brokāta un samta aplikācijām veidota Bībele un enkurs. Enkura atveids simbolizē ticību cilvēkam uz zemes, tāpat kā kuģim cerību jūrā.

Muzejs ieguvis arī mācītāja talāru, kas ražots firmā "W. E. Eggert". Firma dibināta 1880. gadā, Hamburgā, Vācijā, taču savu darbību turpina arī mūsdienās un tur nopērkam dažādi sakrālie priekšmeti un tērpi. Tāpat no Sv. Trīsvienības katedrāles draudzes muzejs ieguvis unikālus dokumentus, kas saistīti ar emigrāciju caur Liepājas ostu – emigrantu aizsardzības biedrības nolikumu, kas apstiprināts 1906. gada 21. oktobrī, Kurzemes Guberņas Lietvedības vietnieka V. Perškes informācijas pieprasīšanas rakstu, kas veltīts izceļotāju aizsardzības biedrībai “Pārcelšanas patversme”.

Raksts drukātā veidā izdots 1910. gada 15. februārī Mītavā (tagad Jelgava), kā arī Liepājas biedrības “Emigrantu aizsardzība”  biedru saraksts, kurā iekļauti 37 cilvēku vārdi.

Šie dokumenti ir unikāls papildinājums Liepājas muzeja krājumam par emigrāciju, kas notika laikā no 1888.-1924. gadam caur Liepājas ostu. Drīzumā tos muzeja apmeklētāji varēs apskatīt Liepājas muzeja izstādē “Liepāja – Helifaksa – Ņujorka” .

Jau ziņots, ka Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 no 16. oktobra līdz nākamā gada 27.martam skatāma Liepājas ostas vēsturei veltīta izstāde „Liepāja – Helifaksa – Ņujorka”. Izstāde stāsta par nozīmīgu posmu Liepājas pilsētas un ostas attīstības vēsturē – emigrantu kustībai caur Liepājas ostu.

19. gs. beigas, 20. gs. sākums Liepājā ir ekonomiskā uzplaukuma laiks. Straujā infrastruktūras attīstība, ostas padziļināšanas un pārbūves darbi ieved Liepāju jaunā pārmaiņu laikmetā. Gandrīz 30 gadus Liepāja bija viens no vadošajiem iedzīvotāju izceļošanas centriem Krievijas impērijā. Iedzīvotāju emigrācija caur Liepājas ostu 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā bija viens no Liepājas attīstības veicinošajiem faktoriem.

Pievieno komentāru

Liepājā