Liepājas muzejs rīkos emigrācijas tēmai veltītu zinātnisku konferenci "Laikmeti. Cilvēki. Likteņi."

23. martā Liepājas muzejs rīko zinātnisku konferenci “Laikmeti. Cilvēki. Likteņi.”, kas veltīta emigrācijas tēmai 19. gadsimta beigās un 20. gadsimtā. Liepājas muzejs aicina līdz 1. martam Latvijas muzeju pārstāvjus, vēsturniekus un vēstures pētniekus pieteikt referātu tēmas un savu dalību konferencei, informē Liepājas muzeja galvenā speciāliste Kristīne Skrīvere.

Lai gan tematiski galvenais akcents ir likts uz emigrācijas jautājumiem, kas skar izceļošanu no Liepājas ostas, tomēr pētnieki aicināti pieteikt referātus par tēmām, kas attiecas arī uz emigrācijas avotpētniecības un izpētes problēmu jautājumiem.

Konferencē paredzēts akcentēt emigrācijas nozīmi dažādu paaudžu izceļotāju vidū un vērtēt emigrācijas cēloņus laikmetu skatījumā, kā arī to, vai ir velkamas paralēles emigrācijai 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā ar iedzīvotāju izceļošanu un piespiedu došanos trimdā 21. gadsimtā.

Iedzīvotāju emigrācija labākas dzīves meklējumos nav tikai mūsdienu Latvijas sociālekonomiskā parādībā, vairāk kā 100 gadus atpakaļ Latvijas teritorijai vēl atrodoties Krievijas impērijas sastāvā, caur Latvijas teritoriju izceļoja simtiem tūkstošu cilvēku. Liepājas osta, pateicoties izdevīgajam ģeopolitiskajam novietojumam, īsa laikā kļuva par vienu no vadošajām ostām emigrantu pārvadāšanā.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā emigrantu masas plūda no Krievijas impērijas guberņām, lai caur Liepājas ostu dotos labākas dzīves meklējumos un “jauno pasauli”. Liepājas osta nozīmīgu lomu spēlēja arī izceļošanas kustībā Pirmā un Otrā pasaules kara laikā un pēc, kad cilvēki bija spiesti bēgt no karadarbības un represijām mocītās dzimtenes.

Emigrācija ir ietekmējusi cilvēku likteņus un spēlējusi nozīmīgu lomu tautu, valstu un pasaules vēsturē. Sadarbībā ar muzeju un pētniecības centru “Latvieši Pasaulē” Liepājas muzejā ir izveidota izstāde “Liepāja – Helifaksa – Ņujorka” un apskatāmi unikāli priekšmeti, kas raksturo emigrāciju caur Liepājas ostu 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.

Kontekstā ar Liepājas muzeja izstādi “Liepāja – Helifaksa – Ņujorka” un mūsdienu politisko situāciju, emigrācijas vilni, ko pašlaik piedzīvo Eiropa, Liepājas muzejs aicina aktualizēt jautājumus, kas skar cilvēku izceļošanas cēloņus, problēmas un izvērtējumu laikmetu skatījumā.

Konference notiks 2016. gada 23. martā Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18.

Pieteikties konference iespējams līdz 1. martam, sūtot pieteikumu uz e-pasta adresi kristine.skrivere@liepajasmuzejs.lv. Informāciju par konferenci var saņemt, zvanot uz tālruni 29605223.

Pievieno komentāru

Liepājā