Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Liepājas muzejs ieguvis vērtīgas fotogrāfijas par Tosmares kuģu būvētavu

Liepājas muzeja krājums papildināts ar vērtīgu jaunieguvumu  – 97 oriģinālām fotogrāfijām, kas atspoguļo darba procesu ''Tosmares kuģu būvētavā'' Latvijas pirmās brīvvalsts laikā.

Šajā periodā rūpnīcas nosaukums mainījās vairākkārt. Līdz 20. gadsimta 30. gadu vidum – Kara ostas darbnīcas, bet vēlāk, kad izsolē tika nopirkta Liepājas drāšu fabrika, viss rūpnīcu komplekss apvienojas zem Liepājas drāšu fabrikas nosaukuma, informē Liepājas muzeja vēsturniece Aļona Križeviča.

30. gadu beigās tiek pieņemts lēmums atdalīt šos divus uzņēmumus un kuģu būves rūpnīca kļūst par AS ''Mašīnu fabrika un kuģu būvētava ''Tosmare''''. Neskatoties uz rūpnīcas nosaukumu maiņu, tās pieņemtais 20. – 30. gados darbības virziens paliek nemainīgs – tajā veic kuģu remontu un ražo dažādas iekārtas civilajām vajadzībām.

Muzeja jauniegūtās fotogrāfijas atspoguļo tvaikoņu remontu rūpnīcas dokos. Tās vēsta arī par angļu pasažieru-preču tvaikoni ''Baltabor'', kas  1939. gadā vētras laikā uzskrēja uz sēkļa netālu no Liepājas.

Kā savā pētījumā raksta profesors Juris Saulgoze-Saulgozis: ''Tā pasažieri un komanda tika izglābti. Bet tvaikoni mēģināja aizvilkt no sēkļa uz AS ''Mašīnu fabrika un kuģu būvētavas ''Tosmares'''' dokiem. Pēc daudziem nesekmīgiem mēģinājumiem tas izdevās''. Liepājas muzeja jauniegūtajās fotogrāfijās ir redzams avarējušais tvaikonis ''Baltabor'' sausajā dokā un tā korpusa bojājumi.

Vēl viens interesants stāsts ir par lauksaimniecības tehnikas ražošanu. Pēc fotogrāfijām var spriest, ka rūpnīcā ražoja atcelmotājus. Šī iekārta fotogrāfijās ir redzama no dažādiem rakursiem, kad tā vēl atrodas rūpnīcas montāžas cehā, kā arī uz lauka – darba gaitā.

Pavisam Liepājas muzeja kolekcijā glabājas aptuveni 14 000 fotogrāfiju, kas vēsta par dažādiem Liepājas un tās apkārtnes vēstures notikumiem, attīstību, kultūru, saimniecisko dzīvi, rūpniecību, ostas vēsturi, cilvēkiem un to sadzīvi.

Pievieno komentāru

Liepājā