Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Liepājas muzejs aicina uz sarunu par pirti un pirtīžu tradīciju

19. februārī plkst. 17 Liepājas muzejā ikviens interesents aicināts uz kārtējo sarunu cikla tikšanos jaunatklātajā ekspozīcijā „Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs”. Šīs ceturtdienas sarunas tēma būs „Pirts. Senā pirtīžu tradīcija”.

Pirts senajiem latviešiem bija īpaša vieta, šeit krustojās dzīvo un mirušo pasaules. Pamatoti to var uzskatīt par vienu no senā latvieša dzīves centriem. Latviešiem ar pirti saistās daudz ieražu un ticējumu. Pirtīžu rituāls, kas mūsdienās piedzīvo lielu popularitāti, senatnē bija ļoti intīms, īpašs un svarīgs jaundzimušā ienākšanai pasaulē un saimē.

Sarunas ievadā ieskatu pirtīžu vēsturiskajā norisē un tradīcijās par bērna gaidīšanas, dzimšanas un pēcdzemdību laiku sniegs muzeja galvenā speciāliste Kristīne Skrīvere, kas veidojusi Liepājas muzeja jaunās ekspozīcijas "Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs" pirts tēmas satura koncepciju.

Savukārt sarunas otrajā daļā – par pirtīžu nozīmi un norisi mūsdienās – stāstīs Ilze Veske, kura pasniedz kursus topošiem vecākiem par zīdīšanu, gatavošanos dzemdībām un bērna emocionālajām vajadzībām, kā arī konsultē vecākus un līdzdarbojas pirtīžu rituāla veikšanā.

Liepājas muzejs jau iepriekš, veidojot ekspozīciju par Dienvidkurzemes etnogrāfiju, aktualizējis jautājumus par seno pirtīžas rituālu – jaunās māmiņas, liepājnieces tika aicinātas ierunāt tautasdziesmas par pirtīžu tēmu. Ierakstītais audio materiāls papildina ekspozīcijas “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs” pirts sadaļas audio skaņas noformējumu.

Nākamā cikla „Dienvidkurzemes savdabība” saruna „Dienvidkurzemes sēta. Darbi smēdē” notiks 5.  martā.

Biļetes cena pasākumā ir 1 eiro.

Astra Dzērve,
Liepājas muzeja muzejpedagoģe

Pievieno komentāru

Liepājā