Liepājas muzejs aicina individuāli pieminēt un nolikt ziedus pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas vietā Ziemeļu kapsētā

Liepājas muzejs aicina 6.martā visas dienas garumā individuāli pieminēt un nolikt ziedus Oskara Kalpaka piemiņas vietā Ziemeļu kapsētā, lai cildinātu pulkveža veikumu Latvijas bruņoto spēku izveidošanā, Latvijas valsts tapšanā un nosargāšanā, aģentūru LETA informēja Liepājas muzeja filiāles "Liepāja okupāciju režīmos" vadītāja Sandra Šēniņa.

No plkst.14 līdz 15 Ziemeļu kapsētā ierakstā skanēs karavīru dziesmas, individuāli ziedus noliks Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis(LRA), Liepājas muzeja, Karostas garnizona vienību un nacionāli patriotisko organizāciju pārstāvji.

Šūniņa atgādina, ka pulkvedis Kalpaks kā Latvijas valstiskuma un neatkarības cīņu simbols ierakstīts Latvijas vēsturē zelta burtiem. Drosme, kara pieredze, pašaizliedzība un patriotisms ir tikai nedaudzi saskaitāmie cilvēka un karavīra vērtību skalā. Spēja aizraut un likt sekot savam piemēram ir dota tikai nedaudziem.

Īsi pēc Latvijas valsts dibināšanas tās neatkarība tika apdraudēta. 1919.gada sākumā pulkvedis Kalpaks izveidoja Latvijas bruņoto spēku pirmās vienības. Brīvības cīņās tika nosargāta tā laika Latvijas pagaidu valdība un aizsāktas Latvijas atbrīvošanas cīņas. 1919.gada 6.martā Skrundas-Saldus ceļa apkaimē pārpratuma dēļ notika kauja starp tā brīža sabiedrotajiem vācu un latviešu daļām, kurā gāja bojā vairāki Latvijas armijas virsnieki un kareivji, viņu vidū arī bataljona komandieris pulkvedis Kalpaks.

Latvijas valsts savas armijas pulkvedim pēc nāves piešķīra Lāčplēša kara ordeņa I pakāpes pirmo eksemplāru - Latvijas brīvības cīņu visaugstāko apbalvojumu, sacīja muzeja pārstāve.

Liepājas Ziemeļu kapi bija Kalpaka pirmā atdusas vieta līdz 1919.gada septembrim, kad viņš tika pārapbedīts dzimtas kapos Meirānos. Pulkveža Kalpaka nozīmīgumu apliecina tas, ka pēc viņa nāves tika izsludinātas divu nedēļu sēras, apliecinot milzīgo zaudējuma sajūtu tautā. Pirmskara Latvijā Kalpaka persona ieguva leģendāra varoņa tēlu. 1939.gada 6.martā Ziemeļu kapos tika atklāta Kalpaka piemiņas vieta, informēja Šēniņa.

Pievieno komentāru

Liepājā