Liepājas muzejā būs skatāms Rīgas mākslas porcelāns (1925-1940) no Pētera Avena kolekcijas

11. februārī plkst. 17 Liepājas muzejā atklās izstādi "Porcelāna kolekcija", kurā būs skatāms Rīgas mākslas porcelāns (1925-1940) no Pētera Avena kolekcijas.

Pazīstamais kolekcionārs Pēteris Avens apzinās un novērtē savu latvisko izcelsmi, viņa mērķis ir ne tikai savākt mākslinieciski augstvērtīgu Rīgas mākslas porcelāna kolekciju, bet arī glabāt un eksponēt to zemē, kur radīti šie mākslas darbi.

Porcelāna ražošana Rīgā aizsākusies jau 19.gs. vidū, kad Maskavas forštatē tika nodibināts krievu uzņēmēja Sidora Kuzņecova uzņēmums, bet kopš 1886. gada darbojās vācu rūpnieka Jakoba Jesena fabrika. Porcelāna ražošanas attīstību Latvijā veicināja vietējās izejvielas un ostas, kas nodrošināja gatavās produkcijas eksportu.

20. gadsimta 20. gadu sākumā jaunajā neatkarīgajā Latvijas Republikā latviešu mākslinieki pievērsās domai par nacionālās idejas apgarotas un stilistiski vienotas priekšmetiskās vides izveidi. Lai realizētu šos jaunos principus, 1925. gadā trīs mākslinieki – gleznotāji Romans Suta un Aleksandra Beļcova un grafiķis Sigismunds Vidbergs nodibināja porcelāna apgleznošanas darbnīcu „Baltars”.

Jaunās dekoratīvās mākslas nozares izaugsmi un katra mākslinieka individuālo attīstību veicināja darbnīcā valdošā radošā enerģija, pieaugošā publikas interese un starptautiskā atzinība. Starptautiskajā izstādē L`Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Parīzē 1925. gadā darbnīca „Baltars” un Sigismunds Vidbergs tika apbalvoti ar zelta medaļām, bet Romans Suta saņēma bronzas medaļu. Darbnīca pastāvēja tikai līdz 1928. gada beigām, tomēr tas vērtējams kā mūsu klasiskā modernisma ieguldījums 20. gadsimta mākslas vēsturē.

20. gs. 30. gados Rīgā darbojas vēl divas porcelāna apgleznošanas darbnīcas – „Burtnieks” (1929-1939) un „Ripors” (1933-1934). Par galveno tēmu kļuva daudzveidīgi variētas tautas dzīves ainas, tautudēli un tautumeitas, kompozīciju sērijas pēc tautasdziesmu motīviem nacionālā romantisma garā.

Meklējot jaunus risinājumus, kas dotu iespēju optimizēt ražošanu, atjaunot sortimentu un paaugstināt produkcijas mākslinieciskās kvalitātes, 1934. gadā tika dibināta akciju sabiedrība „M.S.Kuzņecovs”.

Jaunajā ekonomiskajā modelī par vienu no noteicošajām ievirzēm kļuva pieredzējušo fabrikas meistaru sadarbība ar profesionāliem māksliniekiem. 1937. gadā Parīzē notikušajā izstādē L`Exposition Internationale de Paris 1937 Arts et techniques dans la vie moderne  akciju sabiedrība „M.S.Kuzņecovs” ieguva Grand Prix, Romans Suta – Goda diplomu, apbalvojumus saņēma arī Jēkabs Bīne un Vladimirs Kandijevs (zelta medaļas) un Ansis Cīrulis, Herberts Mangolds un Vilis Vasariņš (sudraba medaļas).

Porcelāna izstādes tapšanu atbalsta P.Avena labdarības fonds «Paaudze». Tā galvenie darbības virzieni ir bērnu veselības aizsardzība, Latvijas un Krievijas sadarbība kultūras jomā un stipendijas zinātnes darbiniekiem.

Izstāde Liepājas muzejā būs skatāma no 11. februāra līdz 8. martam. Ieejas maksa uz izstādi pieaugušajiem ir 2 eiro, bērniem, skolēniem, studentiem un pensionāriem – bezmaksas.

Ludmila Neimiševa,
mākslas zinātniece

Pievieno komentāru

Liepājā