Liepājas muzejā būs skatāma jūgendstila mode no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas 1

No 12. jūnija līdz 6. septembrim Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs skatāma pasaulslavenā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstāde „Jūgendstila mode (1896 - 1915)”. Paredzēts, ka izstādes atklāšanā, kas notiks 11. jūnijā, piedalīsies modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs, lai iepazīstinātu ar savu jūgendstila modes kolekciju.

Izstādes apmeklētājiem būs iespēja apskatīt gandrīz simts unikālas tā laika kleitas, ko veidojuši slaveni dizaineri, drēbnieki un izšuvumu meistari no Eiropas modes namiem – „The Worth”, „Doucet”, „The Paquin”, „Cheruit”, „The Rouff”, „Poiret”, „Babani”, „The Fortuny”.

Izstādē būs eksponēti gadsimtu veci audumi, mežģīnes, apģērbu griezumi, izšuvumi un aksesuāri gan sieviešu, gan vīriešu modei. Daudzas no izstādītajām kurpēm, somām, cepurēm, sprādzēm, piespraudēm, smaržu flakoniņiem savulaik izmantoti, lai padarītu dzīvi skaistāku un acīm tīkamāku.

Mūsdienās elegantais, krāšņais stils, ko varēs aplūkot izstādē, atgādinās par „skaistā laikmeta” eksistenci, kurā nebaidījās izmantot teatrālus paņēmienus ikdienas vidē, atvērtu un pilnvērtīgu dzīvesveidu, cilvēces mīlestības un jaunības atainojumu.

„Skaistā laikmeta” mode veidojās Parīzē, 1900. gadā starptautiskās izstādes iespaidā Parīzē. Tā cildināja sievieti, tās tievo, korsetē iejozto augumu, garos, nārām līdzīgos matus un plūstošās, ilgu pilnās kustības.

Tieši jūgendstila apģērbu un aksesuāru kolekcijas eksponēšana Liepājas muzeja pirmā un otrā stāva izstāžu zālēs nav izvēlēta nejauši, jo arī Liepājas muzeja ēkā Kūrmājās prospektā ir „skaistā laikmeta” pārstāve. Tā būvēta 1900. – 1901. gadā pēc izcilā Liepājas arhitekta Paula Maksa Berči projekta, pamatā ņemot pazīstamā Berlīnes arhitekta Ernsta fon Īnes skici.

Lai arī muzeja ēkas interjers ieturēts dažādos stilos – no smagnējas vācu renesanses vēsturiskajā ēdamistabā līdz barokam un rokoko abos salonos, un gotikas ietekmes vestibilā, ar šo izstādi bijušajā kokuzņēmēja un firmas „Katzenellsohn, J. P. & Sohne” īpašnieka savrupnamā ienāks „skaitā laikmeta” krāšņums.

Aleksandrs Vasiļjevs dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē, 1982. gadā viņš pārcēlās uz Parīzi. A. Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām daudzās pasaules valstīs, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām.

Ar viņu ir sadarbojušies Théâtre du Rond-Point, teātri Le Lucernaire un Cartoucherie, Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls, Ballet du Nord, Jaunais Francijas balets, Versaļas Karaliskā opera, Nacionālais teātris Londonā, Skotijas balets Glāzgovā, Flandrijas Karaliskais balets, Oija Masako balets Osakā, Asami Maki balets Tokijā, Nevadas balets, Santjago Operas un baleta teātris, kā arī daudzi citi.

Biļešu cenas izstādē: pieaugušajiem – 2,50 €, pensionāriem – 2,00 €, skolēniem, studentiem – 1,50 €, ģimenes biļete (divi pieaugušie, divi bērni līdz 18 g.v.) – 6,00 €, bērniem līdz 7. g. v. – ieeja bez maksas.

Dace Kārkla,
Liepājas muzeja direktore

Pievieno komentāru

Komentāri 1

bitīte!

Vai tiešām tas tā jātur noslēpumā - cikos?!

pirms 6 gadiem, 2015.06.11 12:32

Liepājā