Liepājas maizes ceptuvei parādu dēļ atslēgta gāze 2

Draud uzņēmuma bankrots
Jelgavas tiesa ierosinājusi maizes izstrādājumu ražotāja “JLM Grupa” maksātnespējas lietu. Pirmdien Liepājas maizes ceptuvei parādu dēļ atslēgta gāze. Trešdien uzņēmumā notiks sapulce, kurā paziņos par bankrotu, pastāsta kāds uzņēmuma darbinieks.

“Brīnos, ka uzņēmums tik ilgi noturējās,” maksātnespēju komentē Latvijas Maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Circenis. Viņa rīcībā ir informācija, kas liecina, ka uzņēmumam ir aptuveni trīs miljoni latu liels parāds. V. Circenis apšauba iespēju, ka maizes izstrādājumu ražotājam “JLM Grupa” saviem spēkiem izdosies turpināt darbu.

Par bankrotu neziņo
“JLM Grupa” valdes priekšsēdētājs Arvis Rove uz “Kursas Laika” telefona zvaniem neatbild.
Maksātnespējas lietā ieceltais administrators Guntars Birsāns norāda, ka vēl nevar atbildēt uz jautājumiem par uzņēmuma nākotni. Arī aptuveno parādu summu G. Birsāns nemin. Vispirms oficiāli jāizsludina kreditoru pieteikšanās. Pēc tās trīs mēnešus kreditori varēs pieteikt prasības pret “JLM Grupa”, skaidro administrators.

Tikmēr kāds uzņēmuma darbinieks pastāstīja, ka trešdien pulksten 14 uzņēmumā notikšot sapulce darbiniekiem. Tajā paziņošot par bankrotu. Kaut arī darbinieki oficiāli vēl nav saņēmuši uzteikumu, visiem esot skaidrs, ka ražošana pagaidām nav iespējama atslēgtās gāzes dēļ.

Kāds cits neatkarīgs avots vēsta, ka uzņēmumā jau notikusi pakāpeniska darbinieku atlaišana. Valsts nodarbinātības aģentūru un Liepājas domes Nodarbinātības komisiju uzņēmums par darbinieku atlaišanu nav informējis. Par kolektīvu darbinieku atlaišanu aģentūra jābrīdina divus mēnešus pirms uzteikuma.

Nepareiza “biznesa shēma”
Uzņēmumu līdz bankrotam novedusi nepareiza “biznesa shēma”, pauž V. Circenis. Pirms četriem gadiem “Liepājas maiznieka” akcijas nopirka zviedri, kas uzņēmumu apvienoja ar “Jelgavas maiznieku”. Ārzemju investors gribēja izveidot lielu industriālu ražotni, kas spētu piedāvāt lētu maizi. Tomēr uzņēmuma ražošanas apjomi nebija tik lieli un nesedza izmaksas.

“Citi maiznieki redzēja, ka viņi strādā par pārāk zemām cenām,” norāda V. Circenis. Viņš pieļauj, ka abas ceptuves būtu iekarojušas savu tirgus daļu, ja katra būtu palikusi savā reģionā. Vēl pavasarī A. Rove bija gatavs cīnīties par uzņēmuma izdzīvošanu.

Maizes ražotājs Jelgavas tiesā bija iesniedzis pieteikumu tiesiskās aizsardzības procesam un cerēja, ka spēs izglābties no maksātnespējas. 2007. gada decembrī “JLM Grupa” iekļuva lielāko sociālā nodokļa parādnieku sarakstā. 2006. gadu uzņēmums beidza ar vairāk nekā viens miljons latu lielu zaudējumu, sasniedzot turpat piecu miljonu apgrozījumu.

Tomēr tiesā neizdevās panākt “saudzējošu” parādu atmaksas termiņu, un jūlijā uzņēmums pats iesniedza pieteikumu par maksātnespēju.

UZZIŅAI

* 1995. gadā pieņemts lēmums par “Liepājas maiznieka” privatizāciju; tas piederēs Lauksaimniecības kooperatīvo graudkopības sabiedrību savienībai “Maiznieks-L”.
* 2004. gadā 88,3 procentus “Liepājas maiznieka“ akciju iegādājas Zviedrijas investīciju fonds “East Capital Amber Fund”, kam pieder arī apmēram 50 procentu “Jelgavas maiznieka” akciju.
* Jau drīz pēc tam darbu uzņēmuma valdē pārtrauc A. Rove. Viņa skatījums par uzņēmuma nākotni atšķiras no jauno noteicēju skatījuma.
* 2006. gadā, neredzot turpmākās attīstības perspektīvu, Zviedrijas investīciju fonds pamet uzņēmumu “JLM grupa”. Par 97,4 procentu kapitāldaļu īpašnieku kļūst A. Rove, kurš iepriekš deviņus gadus bijis “Liepājas maiznieka” vadītājs.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

kaiwa

Apsveicu Liepājas domniekus! Beidzot,beidzot vairs Liepājā neko neražo! Tūlīt jau arī nedziedās vairs..... nez kā ar ralliju?

pirms 12 gadiem, 2008.08.09 21:22

vls

Cik A.Rove sa'neema par paardo'sanu zviedriem?

pirms 12 gadiem, 2008.08.06 16:36

Liepājā