Liepājas jugendstilu prezentēs Barselonā

Jūnija beigās un jūlija sākumā (no 25. jūnija līdz 1. jūlijam) Barselonā (Spānija) starptautiskā zinātniskā kongresā, kas būs veltīts jūgendstila vēstures pētījumiem un atklājumiem visā pasaulē, izskanēs arī Liepājas vārds, informē sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Ar referātu "Cosmopolitan Atmosphere and Latvian Jugendstil in Liepaja" uzstāsies RTU profesors, topošās grāmatas par Liepājas jugendu autors Jānis Krastiņš.

Kongress Barselonā notiks, atzīmējot žurnāla "Coupe de fouet" ("Pātagas Cirtiens") iznākšanas desmitgadi. Minētais žurnāls ir vienīgi jūgendstilam veltīts izdevums, kurš augstā kvalitātē publicē materiālus par šī stila izpausmēm arhitektūrā un mākslā visā pasaulē, tāpēc kongresā aicināti piedalīties jūgendstila pētnieki no Spānijas, Lielbritānijas, Francijas, Krievijas, ASV, Japānas un daudzām citām pasaules valstīm.

J. Krastiņš darbojas arī kongresa organizācijas zinātniskajā komisijā. Viņš ir vienīgais pārstāvis no Baltijas valstīm. Viņa lekcija par jūgendstila arhitektūru Liepājā ir iekļauta kongresa sadaļā "Jugendstils: starp kosmopolītismu un vietējām tradīcijām".

Kongresa dienās vienā no kongresa norises vietām – Barselonas universitātē – būs skatāma arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) svaigi sagatavotā ceļojošā izstāde "Jūgendstils Liepājā".

Par šo izstādi lielu interesi ir izrādījuši visi kongresa rīkotāji – ne tikai minētā žurnāla redakcija, zinātniskā komisija, bet arī Barselonas pilsētas pašvaldība, paužot rakstisku vēlmi to klātienē skatīt kongesa norises dienās.

Šobrīd nobeigumam tuvojas ekspozīcijas planšetu izstrāde. Līdzīgi kā citas LNB izstādes, šī būs starptautiska, ceļojoša, tāpēc tās teksti ir angļu un latviešu valodā.

Uz 10 planšetēm, katra 1,2 x 1,5 metrus liela, būs skatāms Liepājas jūgendstila arhitektūras mantojums un joprojām saglabājušos iekštelpu elementi, bet pilsētas 20. gadsimta sākuma atmosfēru ļaus nojaust tālaika skatu kartītes un reklāmas.

Šīs izstādes veidotāji ir profesors J. Krastiņš, Liepājas pilsētas Būvvaldes Vecliepājas rajona arhitekte Gunta Šnipke un LNB speciāliste Velta Knikste, ekspozīcijas datorzainu izstrādā Gatis Buravcovs, bet projekta vadītāja ir LNB speciāliste Beāte Knikste.

Izstādei izmantoti materiāli no LNB, Liepājas muzeja, Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas, Liepājas pilsētas Būvvaldes un privātajiem krājumiem.

Liepājā izstāde būs apskatāma oktobra nogalē – Arhitektūras dienu laikā.

Interesi par topošo ceļojošo ekspozīciju apliecinājusi Čehijas vēstniecība Latvijā. LNB pārstāvji informē, ka ir iecere to rādīt arī Liepājas sadraudzības pilsētās.

J. Krastiņa dalību kongresā un LNB ekspozīcijas izstrādi finansiāli atbalstījusi Liepājas pilsētas Dome un Kultūras pārvalde.

Pievieno komentāru

Liepājā