Liepājā svin valsts jubileju 4

“Kam Latvija dziļi sirdī, tam svētku svinēšana ik rudeni ir pašsaprotama,” pārliecināts liepājnieks Laimonis Podiņš. Svētdien visas dienas garumā Liepājā tika svinēta Latvijas 90. jubileja.

“Kādēļ šorīt pie namiem izkārti karogi?” Liepājā sestdienas rītā uz ielas garāmgājējiem vaicā kāds krievu tautības vīrietis, novēro “Kursas Laiks”. Uzklausījis atbildi, vīrietis ir pārsteigts. To, ka Latvija svin jubileju, viņš zina, bet par Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera ierašanos Liepājā, ekumēnisko dievkalpojumu, militāro parādi un salūtu vīrietis neko nav dzirdējis. Informācija par pasākumiem esot skopa, vismaz krievu valodā noteikti.

Vārdos neizteikt
L. Podiņš kopā ar dzīvesbiedri Ausmu sestdienas rītā atnākuši uz Liepājas Svētās Annas baznīcu, kur notiek ekumēniskais dievkalpojums. “Divas nedēļas neesmu bijusi Liepājā, un šorīt biju patīkami pārsteigta par sarkanbaltsarkanajiem karodziņiem pie autobusiem, par karogiem pie ēkām,” pastāsta Ausma Podiņa. Abi dzīvesbiedri pirmajā brīdī klusē, kad viņiem uzdod jautājumu: “Ko jums nozīmē Latvija?”
“Dziļi sirdī ir vairāk, nekā var izteikt vārdos,” atbild sirmgalvis. Dzīvesbiedre pastāsta, ka viņas tēvs 1918. gadā bijis karavīrs un par nopelniem karalaukā viņam piešķirta jaunsaimniecība. “Viņš to izkaroja ar saviem spēkiem un izaudzināja septiņus bērnus mazā lauku mājiņā,” atmiņās dalās pensionāre.
Abi dzīvesbiedri novērojuši, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem Latvijas 90. jubilejas svinēšana ir nozīmīgāka nekā jaunajai paaudzei. “Jaunatnei patriotisms vairāk ir ārišķība, nevis iekšēja nepieciešamība,” pārliecināts L. Podiņš.
Pret sirmgalvja teikto iebilst Liepājas 1. ģimnāzijas audzēkņi. “Valsts svētki visiem svarīgi,” saka Aleksandrs Gusevs. Viņš kopā ar saviem klasesbiedriem ir brīvprātīgie palīgi, kas pirms parādes visiem izdala Latvijas valsts karodziņus.

Jāaudzina patriotisms
Ar ģimeni uz Latvijas Nacionālo bruņoto spēku parādi ieradusies liepājniece Sandija Brikmane. Viņa atzīst, ka nav patriotisks cilvēks, tomēr Valsts jubilejas pasākumi sievieti uzrunā. “Tas aizskar. Kad redzu soļojam karavīrus, kad dzirdu orķestri soļojam un spēlējam, tad rodas īpaša sajūta un arī patriotisms,”  pauž S. Brikmane. Viņa uz militāro parādi un zalvi ieradusies ar saviem pirmsskolas vecuma bērniem. “Vecāki iemāca bērniem attieksmi, kā izturēties pret valsti.
Izmantoju izdevību un atvedu bērnus,” pastāsta liepājniece.
Viņa jau pirms Valsts prezidenta vizītes, sestdienas vakarā, paspējusi apmeklēt Zigmara Liepiņa simforokoratorijas “Kapteiņu stāsti” pirmizrādi, kas veltīta Latvijas 90.gadadienai. “Ļoti patika. Tas bija gan patriotiski, gan romantiski. Brīžiem bija skumīgi. Tas lika aizdomāties,” rezumē S. Brikmane.

Svinības turpināsies
Lai Latvijas Republikas proklamēšanas 90. gadadienu ar Valsts prezidenta piedalīšanos atzīmētu ne tikai Rīgā, bet arī Latvijas reģionos, Liepājā jau svētdien, bet Cēsīs sestdien notika Kurzemes novada svētku pasākumi. Nākamās nedēļas nogalē Valsts prezidents uz valsts 90. gadadienas svinībām ieradīsies Jelgavā un Rēzeknē. Arī šo pilsētu pasākumus Latvijas iedzīvotāji varēs noskatīties Latvijas Televīzijas tiešraidē.
18. novembrī Liepājas iedzīvotāji un viesi Rožu laukumā varēs noklausīties svētku koncertu “Saknes jau vējš neizplēš...”.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

bonaparts

veldre izskat\as baigi labais; j\acer, ka m\ak soļot!

pirms 12 gadiem, 2008.11.10 20:06

bonaparts

veldre izskat\as baigi labais; j\acer, ka m\ak soļot!

pirms 12 gadiem, 2008.11.10 20:06

pardomas

Viss bija jauki un patikami, ista svetku sajuta, bet ceru ka Seska kungs paskatijas ari uz tramvaja sliedem kuru prieksa runu teica Prezidents.Kauns un negods Liepajai un tas atbildigajiem dienestiem, vai vienrez nevar sakopt to ielas dalu kas ap sliedem, ne tur brugis, ne tur zale, kaut kas apaudzis , kaut kadi akmeni un pa vidu sliedes, un tas pilsetas centra un Prezidentam pie deguna. Varbut Puka kungam vajag aizbraukt pieredzes apmainas brauciena uz Taizemi, Bali vai Braziliju. .......bet uznaca tumsa un viss bija OK, galvenais ka svetki izdevas.

pirms 12 gadiem, 2008.11.09 21:07

Liepājā