Liepājā skatāma izstāde, kurā Latvijas slavenības izsaka atbalstu migrēnas slimniekiem

Trešdien, 6. novembrī, tirdzniecības centrā „Ostmala” tiks atklāta izstāde „Cita cepurē”, kas tapusi apvienojoties vairākām Latvijā atpazīstamām sievietēm, lai izteiktu atbalstu tiem cilvēkiem, kuri slimo ar migrēnu. Izstādē visu nedēļu būs apskatāmi Džinas Briškas, Zanes Vaļickas, Gundegas Skudriņas, Ivetas Feldmanes, Marikas Ģedertes, Elīnas Doļģes, Marijas Bērziņas, kā arī Ilzes Jurkānes foto attēli.

Izstāde būs apskatāma nedēļu – līdz 13. novembrim. 

Latvijas Galvassāpju biedrības organizētās foto sesijas vienojošais elements ir īpaša latviešu mākslinieces Sandras Ezeriņas izveidota cepure – raksturo to, kas notiek cilvēku galvā, un to, ar ko ikvienam migrēnas slimniekam nākas saskarties. It kā skaista, krāsaina, īpaša, bet tomēr cepure, kas jāpieņem un ar kuru ir jāiemācās sadzīvot – līdzīgi kā migrēnu.

„Mēs esam ārkārtīgi pateicīgi visām dāmām, kuras atradu laiku savā aizņemtajā ikdienā, lai piedalītos mūsu foto sesijā, kurās mērķis ir pavisam vienkāršs – parādīt, ka tā ir slimība, kura var skart ikvienu un, neskatoties uz tās izpausmēm, tā var būt tikpat nopietna kā citas slimības, kas prasa līdzcilvēku, arī darba devēju, atbalstu un sapratni. Turklāt – kā liecina mūsu veiktais pētījums – lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju (61%) vismaz reizi nedēļā piedzīvo galvassāpes; vairāk nekā 80% aptaujāto nezina, vai migrēna ir nopietna slimība; 81% uzskata, ka to ārstēt var ar parastajiem medikamentiem pret galvassāpēm, kas ir kļūdains pieņēmums; vairāk nekā 60% uzskata, ka tā ir „sieviešu slimība”. Šie dati liecina, ka ar sabiedrības izglītošanu vēl ir daudz jāstrādā, tāpēc arī iesaistījām sabiedrībā atpazīstamus cilvēkus, lai tam pievērstu plašāku uzmanību,” stāsta Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja Daina Jēgere. „Un paldies lieliskajiem fotogrāfiem – Didzim Grodzam un Mārim Ločmelim, bez kuriem šie darbi nebūtu tik skaisti un iespaidīgi,” piebilst Biedrības vadītāja.

„Apzinoties cik sāpīgas ir migrēnas, vēlu visām dāmām, kā arī kungiem, lai tās izgaistu gan vasaras tveicē, gan ziemas sarmā un vairs neatgrieztos,” novēl viena no foto stāsta varonēm Ilze Jurkāne.

Pirmās slavenību fotogrāfijas tika jau izvietotas Latvijas Galvassāpju biedrības facebook.com kontā NOST ar galvassāpēm, savukārt oktobrī un novembrī tās tiek apvienotas ceļojošā izstāde vairākās Latvijas pilsētās: izstādes atklāšana notika t/c Spice, pēc kuras devās uz Valmieru. Savukārt pēc Valmieras izstāde devās uz Jēkabpili, pēc kura tā viesosies Liepājā - t/c „Ostmala”. 

Visas vasaras garumā Latvijas Galvassāpju biedrība īstenoja virkni aktivitāšu, lai izglītotu par migrēnu, kā arī mazinātu sabiedrībā pastāvošos stereotipus par to, kā arī cilvēkiem, kuri ar to slimo. Īpaša uzmanība tika pievērsta darba devēju informēšanai, lai veicinātu viņu izpratni.

Atsaucoties uz Latvijas Galvassāpju biedrības veikto aptauju, kas atklāj, ka gandrīz 5% Latvijas iedzīvotāju regulāri cieš no spēcīgām galvassāpēm, vairāki Latvijas mediķi turpina vienu no vasarā iesāktajām aktivitātēm - bezmaksas konsultācijas tiem cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par migrēnu. Lai pieteiktos konsultācijai pie ārsta, ikviens tiek aicināts zvanīt uz tālruni 26575884 katru dienu no pulksten 13:00- 16:00.

Tiek lēsts, ka galvassāpju sastopamība dzīves laikā sasniedz 71%. 38% gadījumu ir saspringuma galvassāpes, no kurām 3% ir hroniskas, apmēram 27% gadījumu jāsastopas ar migrēnu un apmēram 6% gadījumu ar retākām galvassāpju formām. Eiropas Savienības vajadzībām veiktā pētījumā par migrēnu tiek pieņemts, ka darba produktivitātes kritums, strādājot ar sāpošu galvu, sasniedz 35%. Uz 1000 strādājošiem gadā galvassāpju dēļ tiek zaudētas 1100-1300 darba dienas.

Pievieno komentāru

Liepājā