Liepājā masveida saslimšana ar salmonelozi

Vēl vakar 30, bet šodien jau 68 laboratoriski apstiprināti salmonelozes gadījumi. Saslimušie lielākoties ir bērni un skolēni līdz 10 gadu vecumam, pirmais slimnieks reģistrēts 13. novembrī. Infekcija, iespējams, sākotnēji izplatījusies no 3. pamatskolas virtuves, kas centralizēti piegādā ēdienu arī pirmsskolas izglītības iestādēm.

Saslimušie ir no izglītības iestādēm “Pienenīte”, “Sauleszaķis”, Kristīgā bērnudārza, Ezerkrasta, Karostas un 3. pamatskolas, kuras virtuvē tika sagatavots arī ēdiens. Sabiedrības veselības aģentūra pārbauda iespējamās kontaktpersonas, infekcijas perēkli meklē arī Pārtikas un veterinārais dienests. Pēdējo piecu gadu laikā tas ir pirmais masveida saslimšanas gadījums Liepājā.

Iepriekš bijuši 13-18-51-27-19 saslimšanas gadījumi, pa gadiem nosauc Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Ingrīda Kužniece, taču tie neesot bijuši saistīti ar vienu infekcijas perēkli. Šajā gadījumā, visticamāk, infekcija ir izplatījusies no 3. pamatskolas virtuves, kur centralizēto ēdināšanu pirmsskolas iestādēm nodrošina SIA “Māras lācis”.

Ir daudz infekciju, kas izraisa caureju, sāpes vēderā un drudzi, taču salmonelozi apstiprina laboratoriski. Tāpēc nevajadzētu gulēt mājās ar caureju un temperatūru, bet informēt vismaz ģimenes ārstu un veikt analīzes.

Salmoneloze ir fekāli orālā infekcijas slimība, kas parasti skar zarnu traktu. Simptomi: slikta dūša, vemšana, krampji un sāpes vēderā, caureja, drudzis, galvassāpes. Ja slimība noris smagā formā, kā arī, ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos. Salmonelozes simptomi parādās sešas līdz 72 stundas pēc inficēšanas. Klīniskie simptomi var arī neparādīties, cilvēks ir vienkārši baktērijas nēsātājs, bet var inficēt citus.

Bieži vien salmoneloze noris smagā formā un nepieciešama slimnieku hospitalizācija. Maziem bērniem, personām ar izmaiņām imūsistēmā un pacientiem, kuru organisms novājināts citu slimību dēļ, inficēšanās ar salmonelozi ir smaga slimība.
Slimnieki parasti izveseļojas 5-7 dienu laikā. Dažreiz organismam ir nepieciešami vairāki mēneši, lai pilnībā atjaunotu zarnu trakta normālu darbību.

Inficēšanās notiek lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus (gaļu, olas, pienu un piena produktus, zivis, garneles u. c.) vai ar ēdienu, kas pagatavots no šiem termiski neapstrādātiem produktiem;
kontaktējoties ar inficētiem dzīvniekiem – nodarbošanās ar putnkopību un lopkopību;
mazi bērni var inficēties, spēlējoties ar mājdzīvniekiem – putniem, bruņurupučiem, pelēm un žurkām;
lietojot uzturā tādus ēdienus, kas pagatavoti apstākļos, kur netiek ievērotas sanitārās normas – salmonellu pārnešana no jēliem uz gataviem pārtikas produktiem ar rokām, virtuves priekšmetiem un virsmām, kukaiņiem un grauzējiem, kā arī šo produktu tieša saskare, nepareizi tos glabājot;
nonākot tiešā vai netiešā saskarē ar inficētiem cilvēkiem (slimniekiem vai baktēriju nēsātājiem).

Pievieno komentāru

Liepājā