Liepājā izglīto par resnās zarnas veselību un dāvina "Onkoloģijas Vēstis"

Ekskursijā pa resnās zarnas piepūšamu modeli šodien, 8. februārī, varēja doties ikviens interesents, kas bija ieradies Liepājas Olimpiskā centra vestibilā. Bagātīgi tika dalīti dažādi bukleti, ārsti izsmeļoši atbildēja uz jautājumiem un iepazīstināja ar jauno bezmaksas izdevumu "Onkoloģijas Vēstis". Rakstu esot pietiekami, lai saliekot otro izdevumu, varētu plānot trešo, pastāstīja Kurzemes onkoloģijas attīstības biedrības pārstāvis Māris Mežeckis.

Kurzemes onkoloģijas attīstības biedrība izdevumu "Onkoloģijas Vēstis" izlaidusi 20 tūkstošu lielā tirāžā, tas tiks izplatīts ārstniecības iestādēs, ģimenes ārstu praksē. Ar laiku raksti būs pieejami arī biedrības mājaslapā. Stāstot par izdevuma rašanos, uroloģe onkoloģe Dzintra Litavniece norāda uz loģisku likumsakarību - Liepājas reģionālajā slimnīcā arvien biežāk operēti onkopacienti ne tikai akūtās situācijās, bet arī veicot plašas plānveida operācijas. Tāpēc bija nepieciešamas zināšanas, lai varētu veiktu vispusīgu pirms un pēcoperācijas ārstēšanu. Tika izveidots konsīlijs, kurā bija gan ķīmijas un staru terapeiti, gan citi nepieciešamie speciālisti, ieviesta telemedicīna, lai par sarežģītākajiem gadījumiem konsultētos ar kolēģiem Rīgā. Tagad izveidota Kurzemes onkoloģijas attīstības biedrība, lai izglītotu kolēģus, ģimenes ārstus, kam ir liela nozīme vēža atpazīšanā un savlaicīgā diagnosticēšanā. Sākumā mediķi lasījuši lekcijas, bet tad nolēmuši, ka lielāka ietekme un plašāka auditorija varētu būt rakstītam vārdam. Tā ar farmācijas firmu "Roche" un "Astra Zeneca" atbalstu izdotas "Onkoloģijas Vēstis". Cik bieži turpmāk iznāks "Onkoloģijas Vēstis", atkarīgs no autoru atsaucības un sponsoru dāsnuma.

Veselības ministre Ingrīda Circene, kas arī piedalījās izdevuma pirmā numura svinīgā atvēršanā, atgādināja, ka viens  no ģimenes ārstu darba kvalitātes kritērijiem ir tieši saistīts ar onkoloģiju un savlaicīgu diagnostiku - par katru 1. un 2. stadijā atklātu ļaundabīgo audzēju ģimenes ārsts saņem 50 latu.

"Piejūras slimnīcas" Onkoloģijas klīnikas vadītāja Anna Krilova gan komentēja, ka no tiem 50 latiem kāda daļa pienāktos gan speciālistiem, kas to pamanījuši, gan pašam pacientam, kurš bijis tik apzinīgs pret savu veselību. Situācija diagnostikas jomā tomēr esot dramatiska - Latvijā pirmajā gadā nomirst puse no pacientiem, kuriem atklāts vēzis, jo slimība bijusi pārāk ielaista. Kurzemes reģionā esot laba 1. un 2. stadijas vēža diagnostika.

Joprojām zema atsaucība ir valsts finansētam zarnu vēža skrīningam - izmeklējumus uz slēptajām asinīm fēcēs veic tikai 7 procenti riska grupas - vecāki par 50 gadiem. “Mirstības ziņā no zarnu vēža Latvija ir pirmajā vietā Eiropā, pat ja Eiropai pieskaita Krieviju un Baltkrieviju. Ārstēšana mums ir augstā līmenī, tātad kaut kas nav kārtībā ar diagnostiku, ne tikai skrīningu,” atzinis Latvijas Gastroenterologu asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārcis Leja. Ja ģimenes ārsts par skrīninga analīžu veikšanu nav ieminējies, pacientam, kurš sasniedzis 50 gadu vecumu, vajadzētu painteresēties pašam.

Pēdējo gadu laikā toties uzlabojusies atsaucība krūts vēža skrīningam un valsts apmaksātu mammogrāfiju pērn izmantoja 36,3 procenti uzaicināto sieviešu, bet dzemdes kakla vēža pārbaudes veica 29,3 procenti. "Es ticu, ka apzinīgu sieviešu, kas rūpejas par savu veselību, sabiedrībā ir vairāk nekā šie procenti, tikai jāatrod veids, kā viņas uzrunāt," ir pārliecināts M. Mežeckis.

Pievieno komentāru

Liepājā