Lielo dienu jeb pavasara saulgriežus svinēs "Namīnā"

22. martā pulksten 13:00 folkloras centrā „Namīns”, Bāriņu ielā 32, Liepājā folkloras kopa „Atštaukas” aicina uz skaļu un krāsainu Lielās dienas svinēšanu, jo diena kļūs garāka par nakti un būs pavasara saulgrieži. Kā katru gadu tiks daudz dziedāts, dejots, kā arī notiks olu krāsošana un ripināšana.

Kā raksta Latvijas Universitātes profesore Māra Mellēna, „Lielā diena, Lieldiena, Lieldienas - tie visi ir apzīmējumi, kas dainās lietoti pavasara saulgriežu svētku apzīmēšanai. Saskaņā ar tautas tradīcijām Lielā diena ir klāt tad, kad pirmo reizi šajā gadā diena ir kļuvusi garāka par nakti. Lieldienu svinēšanā svarīga vieta ir saullēkta sagaidīšanai tieši saulgriežu rītā. Tas, savukārt, nevar notikt bez mutes mazgāšanas pret rītiem tekošā strautā vai avotā. Līvu ciemos šis rīts aizsākas ar putnu saukšanu un modināšanu”.

Jau daudzus gadus folkloras kopa „Atštaukas” Liepājā organizē un aicina uz latviešu gadskārtu svētku svinēšanu un līdzdarbošanos tradicionālās kultūras darbnīcās. Arī šogad pašas saimnieces aicina ciemos uz „Namīna” pagalmu, kur notiks Lielās dienas svinēšana.

Dziesmas skandēs folkloras kopas „Vēlava” un „Saknes”, bet sprigani dejos bērnu deju kolektīvs „Krustiņi”. Tie ir Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra kolektīvi, kas rūpējas par latviešu tautas tradīciju uzturēšanu. Kopā ar visiem tautas dziesmas dziedās Austras bērni un pati Austra Pumpure.

„Viens no svarīgiem Lieldienu rituāliem ir šūpoļu kāršana un šūpošanās, bet Lieldienās šūpojoties šūpoles nedrīkst apturēt, tām jāapstājas pašām, tikai tad tā rāmi šūpodamies un veldrē nesakrizdams noziedēs linu lauks. Pēc seniem priekšstatiem šūpošanās ir saistīta ar auglību, tas jādara, lai labi padotos lopi, lini, kā arī, lai pasargātu sevi no odu un dunduru dzēlieniem. Olas izsenis dažādām tautām ir bijis dzīvības simbols un arī latviešu pavasara saulgriežu tradīcijās tām ierādīta īpaša vieta. Lieldienas gaidot, olas tiek krāsotas sīpolu mizās, rudzu zelmenī, kumelītēs vai siena smalkumos. Olas dāvina par šūpošanu, ar olām kaulējas – sitas Lieldienu rītā. Ticējumi vēsta, ka tas, kura olas čaumala ir stiprāka, ilgāk dzīvos. Olas ripina un lielā daudzumā arī ēd, jo līdzās apaļiem plāceņiem, diedzētiem graudiem, tās ir galvenais Lieldienu ēdiens”, ticējumu nozīmi skaidro Māra Mellēna.

Sadarbībā ar ziedu dizaina studiju „Liepzars” Lielās dienas svinību laikā folkloras centrā „Namīns” būs iespēja krāsot olas, no dabas materiāliem veidot ligzdiņas, un protams, notiks olu ripināšana un garda ēšana. Lai olas pietiktu visiem, var ņemt līdzi savas vēl nekrāsota, jo būs iespēja tās novārīt, vai arī var ņemt jau nokrāsotas olas, lai padižotos.
Visi laipni aicināti!

Dalība pasākumā ir bez maksas.

Ināra Kalnarāja
Folkloras kopa „Atštaukas”

Pievieno komentāru

Liepājā