Līdz Satversmes grozījumiem pietrūka mazliet 3

(Precizēts)Lai varētu veikt grozījumus Latvijas Satversmē, par kuriem pilsoņi vakar balsoja, tautas nobalsošanā "Par" bija jānobalso vairāk nekā pusei no balsstiesīgajiem valsts iedzīvotājiem, t.i., 757 607 cilvēkiem. Šobrīd "Par" nobalsojuši 608 tūkstoši pilsoņu, kas ir aptuveni 40 procenti no visu vēlētāju skaita, tātad mazāk nekā puse.

Liepājā 20 vēlēšanu iecirkņos nobalsojuši turpat 30 tūkstoši cilvēku, bet Liepājas rajonā turpat 13,5 tūkstoši cilvēku. Gan mūsu pusē, gan visā Latvijā šajā tautas nobalsošanā bijusi visaugstākā vēlētāju aktivitāte, tomēr rezultāts nav panākts. Grozījumus Satversmē neveiks.

Autobuss kursē tikai reizi

Pārliecība, ka jāpiedalās, bija jau no paša sākuma, kad šis jautājums tika izvirzīts, atklāja Dubeņu iedzīvotāji, kuri balsot ieradušies Grobiņas pagasta padomē. Vairāki kaimiņi atbraukuši ar personīgo mašīnu, visus braukt gribētājus nav varējuši paņemt līdzi.

Viņi stāsta, ka pulksten 11 no Dubeņiem brauks pagasta autobuss, bet šaubās, vai tajā visiem pietiks vietas. Velta Saulīte satraucas, ka būs tikai viens reiss, bet šajā laikā zvērsaimniecībā “Grobiņa” strādājošie nevarot tikt. Jau vairākus gadus Dubeņos neesot atsevišķa vēlēšanu iecirkņa, lai gan ciematā dzīvojot aptuveni 600 cilvēku.

Vīri pārspriež, ka Kārlis Ulmanis viens pats spējis vadīt valsti, viņam nav bijuši miljoni, “kā tagad tiem, kuri tur aizsnaudušies.” Balsošanas norisē viņi saskata arī vietējās politikas veidotāju ietekmi.
Dmitrijs Kuzmins piekrīt vērojumam, ka viņš ieradies un nobalsojis droši un pārliecināti. “Vēlos, lai politiķiem būtu savādāka attieksme pret mums,” viņš motivē.

Domas pirms balsošanas urnas
Pie Nīcas pagasta padomes bariņš ļaužu dzīvās sarunās. Mēs te radi no diviem pagastiem, vairākus mēnešus neesam tikušies, viņi atklāj. Tupešu un Pūču ģimeņu vīri spriež par graudiem, bet sievas – vai balsošanas zīmē jautājums uzdots tieši vai “no pretējās puses”.

Viņas ir sašutušas par televīzijā dzirdēto pārmetumu Aivaram Endziņam, ka grozījumi nav labi uzrakstīti. “Šis ir gadsimta notikums, par Satversmi es nekad vairs nebalsošu,” uzsver Vija Pūce.

“Jādzīvo mums tā, kā nospriež vairākums,” uzskata Rasma Tupese. Viņa ir pārsteigta par savu kungu, kurš pēc vairākiem gadiem pats gribējis nākt uz vēlēšanu iecirkni. Politiķu draudi, ka “krievi nāks”, nevienu nebaidot. “Es jau draudzenei teicu, ka tad atkal mēs iesim viņus gāzt,” smej V. Pūce.

“Kā – nemainīsies? Viskas mainīsies!”, izdzirdējis dažu nīcenieku skepsi, atspēko Aļģirds Vaitkus. Viņš uzskata: “Cilvēkiem jābūt aktīviem. Balsot par vai pret, tā ir katra darīšana. Bet ja mēs neiesim, no tā būs tikai sliktums. “Tukšumu” izmantos kāds cits savā labā.”

“Neviens domājošs cilvēks neatstās citiem izlemt, katram jānāk un jāizdara sava izvēle, lai kāda tā arī būtu. Tad var mierīgi gulēt,” teic Kristīne Miļevska, vēlēšanu zīmi urnā iemest uzticot dēliņam Jānim Pāvilam.

UZZIŅAI
* Referendums par Satversmes grozījumiem nepietiekama kvoruma dēļ nav noticis.
* Par tiesībām rosināt Saeimas atlaišanu ir 40,14 procenti balsstiesīgo.
* Balstiesīgo skaits valstī – 1 515 213;
referendumam nepieciešamais balsu skaits – 757 607;
nobalsojušo kopskaits – 628 648 jeb aptuveni 96 procenti,
no tiem nobalsoja “par” – 608 202 jeb 96,74 procenti,
“pret” – 18 831 jeb trīs procenti.
* Liepājas rajonā nobalsoja 13 875 vēlētāji,
no tiem “par” – 97, 15 procenti;
* Liepājā nobalsoja 21 124 vēlētāji,
no tiem “par” – 97,08 procenti.
CVK provizoriskie dati

Pievieno komentāru

Komentāri 3

rēķinātājs

Balstiesīgo valstī ir aptuveni 1,5 miljoni, 40 % no viņiem ir 608 tūkstoši. Ja būtu nobalsojuši 757 tūkstoši, tad būtu vairāk nekā 50 procentu jeb vairāk nekā puse.

pirms 12 gadiem, 2008.08.12 19:19

L.Grantins LRTT&H-86

Satversmes grozijumiem nekas nav pietrucis, jo demokratiskas valsts vadosie politiki veica anti-demokratisku propogandu.Ieteicot nepildit demokratijas pamatprincipus !!! Nepiedalities referenduma !!! Ja bus zimogs pase,tad reikinaties ar sekam.....tas skaneja cauri visiem bridinajumiem.....

pirms 12 gadiem, 2008.08.03 17:53

trumturum

"Par" bija jānobalso vairāk nekā pusei no balsstiesīgajiem valsts iedzīvotājiem, t.i., 757 607 cilvēkiem. Šobrīd "Par" nobalsojuši 608 tūkstoši pilsoņu, kas ir aptuveni 40 procenti no nepieciešamā daudzuma.
Nesaprotu es tos rēķinus - kā 608 tūkstoši var būt 40 procenti no 757 607?

pirms 12 gadiem, 2008.08.03 17:39

Liepājā