Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kuldīgas novadā bijušās pagastmājas bēniņos atrod arhīva dokumentus no 19.gadsimta

Kuldīgas novada Kurmāles pagastā "Planīcu" mājās, kur savulaik atradusies pagasta valde, nejauši uzieta apjomīga arhīva dokumentācijas daļa no 19.gadsimta beigām, informēja Kuldīgas novada muzeja Mārketinga un izglītības nodaļas vadītāja Krista Jansone.

Atradums uziets ēkas bēniņos pēc tam, kad mājas iedzīvotāja pamanījusi, ka gar skursteni sācis sūkties ūdens. Virs bēniņu istabas, pie pašas jumta kores, izpētot pārsegumu, atklājies liels senu dokumentu apjoms. Lai ziņotu par atradumu, mājas iedzīvotāja sazinājusies ar Kurmāles pagasta kultūras darba vadītāju Ainu Sļisarenko, kura uzaicināja Kuldīgas novada muzeja speciālistus būt klāt, kad arhīva materiāli tika nocelti no bēniņiem.

"Atrasta apjomīga, vēsturi atspoguļojoša pagasta valdes arhīva daļa. Tagad dokumenti nonāks muzejā, tiem tiks veikta pirmapstrāde, tie tiks atputekļoti, lai nodrošinātu saglabāšanu, un tad mēs tos sagrupēsim un izpētīsim. Esam jau apsolījuši, ka Kurmāles pagastā būs skatāma izstāde, kurā jebkurš vietējais iedzīvotājs varēs paskatīties, kas tad šajā arhīvā ir bijis," pastāstīja Kuldīgas novada muzeja direktore Dace Bumbiere.

Muzeja pētnieciskā darba speciāliste Ingrīda Pole atzina, ka priekšā ir ļoti liels darbs un arhīvs nav īsā laikā izpētāms. Vecākie dokumenti ir datēti ar 18.gadsimta 80.gadu beigām - tie ir no Krievijas impērijas laika un pārsvarā krievu valodā. "Ir grāmatas, kur pagasta valde atzīmējusi saraksti, kas kuram atsūtīts. Lietvedības reģistri. Cilvēku lūgumraksti palīdzībai slimībās. Dažos rakstīts, ka palīdzības lūdzējs neprot rakstīt, kaimiņš raksta viņa vārdā," atklāja Pole.

Kā pastāstīja Sļisarenko, ēkā savulaik atradusies pagasta valde, vēlāk tā bijusi dzīvojamā ēka. Atrodot pirmos dokumentus, sākotnēji izvirzīta versija, ka arhīvs kādos juku laikos apzināti slēpts, bet, aptaujājot pagasta iedzīvotājus, noskaidrojies, ka bēniņu istaba izbūvēta vien pagājušā gadsimta 60.gados un, visticamāk, 19.gadsimta dokumenti tikuši izmantoti gluži praktiski - kā siltināmais materiāls.

Kuldīgas novada muzejs lūdz atsaukties iedzīvotājus, kuru rīcībā ir ziņas, kas saistītas ar atrastajiem dokumentiem.

Pievieno komentāru

Liepājā