Kleinbergs par dienesta izmeklēšanu klusē 5

Policists par dienesta izmeklēšanu klusē. Tomēr par Dānijā pavadītajām piecām nedēļām ir gatavs pastāstīt un gribētu vēlreiz doties peļņā, lai papildinātu ģimenes budžetu.

M. Kleinbergs pēc Dānijā pavadītā bezalgas atvaļinājuma darbā ieradies dažas dienas vēlāk. Par kavēšanos informējis priekšniecību. Tagad par notikušo uzsākta dienesta izmeklēšana, liecina neoficiāla informācija. Policists negrib publiski izteikties par izmeklēšanas gaitu. Vai izmeklēšana ir formāla un sākta tādēļ, ka atbildīgajām institūcijām ir jāreaģē uz ziņojumu, spriest vēl pāragri. Iespējams, gados jauno policistu kāds grib atstādināt no amata, jo, kļūstot par Ceļu policijas priekšnieku, viņš aktīvi cīnījies pret kukuļņēmējiem.

Atpakaļ ierastajā ritmā
“Kursas Laika” redakcijā M. Kleinbergs ierodas pirmssvētku piektdienas vakarā kopā ar dēlēnu Klāvu. Puika pastāsta, ka Ziemassvētku vecītis viņam atnesis multiplikācijas filmas varoni Vāģi. Visticamāk, to ar darbu Dānijā palīdzējis nopelnīt tētis.
“Daudz darba,” nosaka policists. Piektdienas rītā Liepājā ceļu satiksmes negadījumā sadauzīts policistu auto. Nākas pārkārtot dežūras, jo pirms Jaunā gada valda saspringts darba režīms. “Pilsēta ļoti noslogota. Notiek ļoti daudz ceļu satiksmes negadījumu. Patruļām visu laikā jāreģistrē avārijas. Katra reģistrēšana aizņem laiku, pat ja tas nav smags negadījums. Diemžēl “akmens jāmet” mikroautobusu vadītāju lauciņā. Brīnos par pasažieriem, kas ar viņiem vēl brauc. Tiklīdz kā policista nav tuvumā, tādus trikus un manevrēšanas veidus var redzēt! Nemaz nedomā ne par savu, ne pasažieru drošību. Domā tikai par to, kā ātri nopelnīt maksimāli daudz naudas – lai paliktu gan sev, gan saimniekam,” novērojumos dalās M. Kleinbergs.


Publicitāti nenožēlo
Arī M. Kleinbergs domājis, kā papildināt ģimenes budžetu. “Ģimene prasa savu, gribas bērnam dot to labāko. Ar vēlmi dzīvot labāk braucu peļņā. Strādāju arī apsardzes firmā. Pabeidzu darbu policijā, eju uz apsardzi, bet nākošajā rītā – atkal uz darbu. Apsardzē maksā latu stundā, bagāts ar to nekļūsi,” nosmej policists. Ideja par braukšanu peļņā uz ārzemēm jau vairākus gadus nodarbinājusi viņa prātu, taču darba dēļ nav sanācis to īstenot. “Mana prioritāte ir darbs Latvijā, bet šogad saņēmos un aizbraucu pamēģināt. Daudzi policisti tā dara,” atzīst M. Kleinbergs. Darbā lūdzis bezalgas atvaļinājumu, un priekšnieks to piešķīris. Par iemesliem, kāpēc vajadzīgas piecas brīvas nedēļas, priekšnieks zinājis. “Priekšnieks prot mani novērtēt un atbalstīja manu lēmumu. Viņš saprot, ka policija vairāk nesamaksās. Viens mēnesis nav laiks, kurā var izkrist no aprites. Arī ikgadējā atvaļinājuma laikā viens otru aizstājam,” spriež policists. Tomēr M. Kleinberga ilgo prombūtni pamanīja prese. “Nebiju Policijas dienā, nebiju Iekšlietu ministrijas Goda zīmes saņemšanā Rīgā, un to pamanīja,” pastāsta policists. Tomēr viņš nenožēlo, ka viņa brauciens izskanējis visā Latvijā. “Es aizbraucu godīgi nopelnīt ģimenei papildu iztikas līdzekļus. Piecās nedēļās nopelnīju aptuveni piecu mēnešu algu. Protams, ka sākumā bija aizvainojums par izmeklēšanu, bet raksti presē ir noderīgi. Varbūt kādam atvērsies acis. Mēs neesam firma, kur, vairāk strādājot, uzņēmumam ir lielāka peļņa. Mums ir noteikti amati un pienākumi, un vairāk nopelnīt nevaram,” teic M. Kleinbergs. Nopelnīto algu dāņu saimnieks ieskaitījis policista bankas kontā, un tās apmērus no kontrolējošām iestādēm policists negrasās slēpt.

Izpelnās saimnieka uzticību
Uz Dāniju M. Kleinbergs devies novembrī kopā ar citiem latviešiem. Dzīvojis pie paziņas. Strādājis zvēraudzētavā un dīrājis ūdeles. Redzējis visu ražošanas procesu – gan zvēriņu nobendēšanu ar gāzi, gan skaisto ādiņu aizvešanu uz izsoli. Pats attaukojis ūdeļu ādas un izpelnījies dāņu saimnieka uzticību. “Viņš zināja, ka Latvijā esmu policists. Viņš to novērtēja un vairāk uzticējās. Laida noliktavās, kur parasti viesstrādniekus neielaiž. Redzēja, ka protu strādāt ar jebkādiem instrumentiem,” iespaidos dalās policists.
No viesstrādniekiem uzņēmumā strādājuši tikai latvieši. “Pat daži vietēji dāņi bija paņēmuši atvaļinājumu, lai strādātu zvēraudzētavā, jo tur maksātā alga arī viņiem skaitās daudz,” atklāj M. Kleinbergs. Aptuvenā dienas norma bijusi 1200 ūdeļu ādas, bet viņam izdevies attaukot pat 1740. “Ja bija citi darbi darāmi, tad mazāk,” pastāsta M. Kleinbergs. Visi strādājuši no septiņiem rītā līdz četriem pēcpusdienā. Darbs kaulus nav lauzis. “Sapņojām par virsstundām. Biju ar mieru visu mēnesi strādāt no agra rīta līdz vēlam vakaram un nopelnīt maksimāli daudz. Bet nebija tik daudz ādu. Mums pat veda dīrāt ādas no blakus saimniecības, bet tik un tā iekļāvāmies darba laikā. Dažkārt darbu beidzām ātrāk, jo viss bija padarīts. Saimnieks deva brīvu, bet stundas tik un tā apmaksāja. Teica, ka labs darbs padarīts un nav jēgas lieki nostāvēt divas stundas,” pastāsta M. Kleinbergs.

Neatmet domu piepelnīties

Uz Dāniju M. Kleinbergs devies ar saviem pārtikas krājumiem, lai ietaupītos nauda. Līdzi ņēmis dažādas ātri vārāmās putras. “Negribēju tērēties, jo aizbraucu pelnīt ģimenei,” pamato M. Kleinbergs. Taču secinājis, ka pārtikas produkti Dānijā nav daudz dārgāki. “Vietējo alga ir līdz pieciem tūkstošiem viņu naudā. Skaidrs, ka dzīves līmenis cits, bet Latvijā cilvēkiem jāmokās no algas līdz algai. Atbraucot mājās, redzu pesimismu un depresiju. Cilvēks domā, kā savilkt galus. Kā samaksāt par dzīvokli, lai viņu no tā neizmet. Nabaga pensionāriem visa pensija aiziet maksājumos par dzīvokli,” pārdomu pilns ir M. Kleinbergs. Lai profesionāļiem nebūtu jāskatās ārzemju virzienā, algas ir jāpaaugstina, uz vienīgo iespēju noturēt darbiniekus norāda policists. Viņš neatmet domu šogad atkal braukt dīrāt ūdeles. “Ja noskaidrosies, ka jākārto papildus papīri, es to labprāt izdarīšu un braukšu. Kaut vai sava ikgadējā atvaļinājuma laikā,” apņēmies M. Kleinbergs.

UZZIŅAI
Madars Kleinbergs
1994. gadā sāk darbu Valsts policijā,
2004. gadā kļūst par Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas priekšnieku;
absolvējis – Nīcas pamatskolu, Kazdangas Lauksaimniecības tehnikumu,
studē Latvijas Policijas akadēmijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

svetlana

Es ari velos braukt uz Daniju stradat..tikai nezinu ka un kur...butu pateiciga ja man palidzetu...esmu vientula mamina ar diviem berniem,majas kredits jamaksa,ko nevaru samaksat ...mans virs nomira un tagad pasai jadoma ka lai nepazaudetu maju,,,,ludzu ja varat man iedot kadas koordinates vai sazinaties ar jums.....esmu 38 gadus veca un stradaju loti labi.ieprieks pateicos

pirms 9 gadiem, 2012.06.09 13:59

svetlana

Es ari velos braukt uz Daniju stradat..tikai nezinu ka un kur...butu pateiciga ja man palidzetu...esmu vientula mamina ar diviem berniem,majas kredits jamaksa,ko nevaru samaksat ...mans virs nomira un tagad pasai jadoma ka lai nepazaudetu maju,,,,ludzu ja varat man iedot kadas koordinates vai sazinaties ar jums.....esmu 38 gadus veca un stradaju loti labi.

pirms 9 gadiem, 2012.06.09 13:53

gulbitis12

Policistam policistu izmeklēt - svēta lieta, ko tur runāt.

pirms 13 gadiem, 2008.01.02 14:58

Liepājā