Katedrāles ērģeles ķirmji vairs negrauzīs

Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē izvietotie kāpuru paraugi pēc gāzes ielaišanas gājuši bojā, konstatējusi īpaša speciālistu komisija. Tas savukārt ļaujot secināt, ka visi koksngrauži katedrālē ir iznīcināti.

Komisija, kurā bija zinātnieki no Vācijas Koksnes tehnoloģijas un koksnes bioloģijas institūta un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta, 24. septembrī pārbaudīja ķirmju iznīcināšanas rezultātus pēc speciālas gāzes izpūšanas baznīcas iekštelpās.

Iznīcina visus ķirmjus
“Speciālisti katedrālē dažādās vietās pirms gāzes palaišanas izvietoja 24 dzīvus kāpurus. Visi kāpuri gājuši bojā. Pārbaudei izvietoja nevis ķirmju, bet gan ēku ūsaiņa kāpurus, jo tie ir lielāki un daudz izturīgāki par koksngraužiem, kuri līdz šim postījuši katedrāles interjeru,” pastāsta Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles atjaunošanas fonda vadītāja Anta Zālīte.

Fakts, ka neviens ūsaiņa kāpurs nav izdzīvojis, ļaujot secināt, ka visi koksngrauži baznīcā ir iznīcināti un viņu postošā darbība – apturēta.

“Šobrīd gāze no baznīcas iekštelpām jau atsūkta, un cilvēki tajās drīkst uzturēties, tomēr apmeklētājiem vēl būs jāsagaida, līdz tiks noņemti visi hermetizācijas materiāli,” skaidro A. Zālīte. Viņa pieļauj, ka svētdien cilvēki jau varēs doties uz dievkalpojumu.

Atbalsta vācieši un pašvaldība
Ķirmju iznīdēšanas projektu, kura kopējās izmaksas ir aptuveni 30 tūkstoši latu, atbalstīja Vācijas organizācija “Vereinigte Kurlandische Stiftungen” un Liepājas dome. Savukārt SIA “Ramirent” bez maksas nodrošinājusi projektu ar pacēlāju tehniku, lai būtu iespējams ēku hermetizēt.

Jau rakstīts, ka 2007. gada vasarā Valsts Koksnes ķīmijas institūta speciālisti veica bioloģisko bojājumu apsekošanu Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē, kuras laikā konstatēja plašus koksngraužu jeb ķirmju bojājumus koka interjera priekšmetos un ērģelēs.

Ievērojot katedrāles interjera priekšmetu kultūrvēsturisko vērtību, jo īpaši – ērģeļu unikalitāti, tika pieņemts lēmums iespējami drīz veikt koksngraužu vispārēju apkarošanu baznīcā, izmantojot fumigācijas metodi.

Pievieno komentāru

Liepājā