Kandidāti teātra direktora amatam esot 9

To, ka Liepājas teātrim, ceļoties 102. sezonas priekškaram, ir grūti laiki, nenoliedz ne teātra aktieri, ne darbinieki, ne režisori. Tomēr gandrīz visi, lai arī sirds pilna, savu vārdu, publicitātei liedza. Liepājas teātra direktors Ivars Lūsis 11. septembrī iesniedza atlūgumu, to pamatojot ar vēlmi vairāk pievērsties radošām aktivitātēm. I. Lūsis teātra direktora amatā tika apstiprināts 2006. gada 18. septembrī, iepriekš viņš teātrī strādāja kā režisors un aktieris.

Atcels padome
Atlūgums ir tikai veids, kā I. Lūsis pauž savu vēlmi aiziet no šā amata, uzsver Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāja Lelde Vīksna. Juridiski Liepājas teātris ir SIA, kurai ir sava padome – tā drīkst direktoru gan iecelt amatā, gan atcelt no tā. Padomē ir trīs cilvēki – Kultūras pārvaldes vadītājas vietnieks Juris Jirgens, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja Leonarda Ķestere un Kultūras ministrijas darbiniece Dace Vilsone.

I. Lūsis paudis gatavību strādāt līdz šā gada beigām, stafetes kociņu nākamajam direktoram nododot nākamā finanšu gada sākumā, proti, ar 2009. gadu.

Pretendenti uz teātra direktora amatu jau tiek apzināti, un I. Lūsis no amata varētu tikt atbrīvots ātrāk. “Iespējamie kandidāti idejiski ir uzrunāti, bet konkrēti nevienam vēl nav piedāvāts,” saka L. Vīksna.

Vajag komandu
Teātra aktieriem un darbiniekiem ir sajūta, ka viss iet uz grunti. To neformālās sarunās atklāj teju ikviens, taču publiski runāt atsakās. Kāds teātra darbinieks atzīstas, ka teātrī izveidojušās divas frontes: vienā ir I. Lūša atbalstītāji, otrā – teātra bijušā mākslinieciskā vadītāja Rolanda Atkočūna talanta cienītāji.

“Bet tas jau saprotams. Tas režisors, pie kura aktierim ir loma, ir labs.” R. Atkočūns mākslinieciskā vadītāja posteni pameta dažus mēnešus pirms pagājušās sezonas beigām. I. Lūsis intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” šāgada jūnijā pauž, ka ar R. Atkočūna parādīšanos sākusies teātra augšupeja.

“Aizgāju personisku iemeslu dēļ,” apstiprina R. Atkočūns. Tagad viņš Liepājas teātrī ir režisora statusā, bet mākslinieciskā vadītāja postenis ir likvidēts. Liepājas teātra Muzikālās daļas vadītāja amatā strādā Jānis Lūsēns, taču viņš otrdien nebija sazvanāms.
Par izveidojušos situāciju R. Atkočūns personīgi ar I. Lūsi vēl neesot runājis. “Bet kaut ko jau zinu,” viņš piebilst. “Ivara neveiksme ir tā, ka viņš visu grib pats izdarīt. Bet, lai kaut ko izdarītu, apkārt vajag labus un stiprus cilvēkus, vajag komandu.”

Vīns jānes pašiem
L. Vīksna apstiprina, ka pagājušonedēļ notikusi teātra padomes sēde, tajā runāts arī par finanšu jautājumiem. Uz jautājumu, vai tiesa, ka teātris jauno sezonu iesācis ar mīnusa zīmi, L. Vīksna atbild: “Tāda ir teātra darbības specifika, ka lielie ieņēmumi ir sezonas vidū vai beigās, kad tiek slēgti līgumi uz jauno sezonu.”

Parasti pirmizrādes tiek atzīmētas teātra Šampanieša zālē ar glāzi sarakanvīna. Šīs sezonas pirmizrāde būs viesrežisora Feliksa Deiča iestudētā Leldes Stumbres luga “Pāris – nepāris”, to varēs noskatīties 17. oktobrī. Aktieriem pieteikts ierasties ar savu vīna pudeli.

Teātra aprindās runā arī, ka I. Lūsis aizraujas ar alkoholu un azartspēlēm. Pašu I. Lūsi “Kursas Laikam” pagājušās un šīs nedēļas laikā neizdevās sazvanīt. Tie, kuri viņu pazīst tuvāk, apstiprina, ka tā mēdzot gadīties bieži. “Tas, ka viņš tagad atkal ir kaut kur iekritis, nav brīnums. Droši vien aizraujas ar tādu lietu, kas vīriešiem raksturīga šādos krīzes brīžos, lai arī tas nav nekāds labais tikums,” saka R. Atkočūns. Pagājušajā piektdienā Liepājas teātra aktierkursam Klaipēdā bija paredzēta lekcija pie I. Lūša, taču viņš uz to neieradās. Šis neesot vienīgais gadījums, kad nenotiek norunātās tikšanās.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

autorei

Cienījāmā "žurnāliste", (lai gan neesat pelnījusi ne vārdu "cienījama", ne "žurnāliste") varbūt aizsūtiet savu CV uz vipi.lv, tur tādi rakstītāji, kas balstās uz kaut kādām baumām gan jau noderēs! Man ir kauns par jums, par "Kursas Laiku" un par šo portālu!

pirms 12 gadiem, 2008.10.13 21:28

Hi-hi-hi

Dzeltenās,viszemākās bulvārlapeles cienīgs rakstiņš. Pretīgi.

pirms 12 gadiem, 2008.10.13 16:02

ak vai

Nu kaut kas traks, un tad visas atbildiigaas instituucijas pielaavushas izshepeetashanu, ta kam to staastat, vai tik tas nav liidzigi, ka Dailee kurinaaja Liinim pirti... Baumas vien un kaads ietiikojis pasvaldiibas vietinu...

pirms 12 gadiem, 2008.10.12 17:14

ance

Neviens jau neapšauba to, ka Lūsis ir labs cilvēks. Arī viņa režisētā luga "Sniegbaltītes skola" " Spēlmaņu naktī" ieguva labākās bērnu izrādes nomināciju. Bet tas bija pirms pāris gadiem. Izskatās, ka šogad bērni neko jaunu nesagaidīs. Solītais "Karlsons", šķiet, izpaliks, nenokārtotu autortiesību dēļ. Kā vispār varēja paziņot, ka "Karlsons" būs septembrī, ja tad vēl nebija nekas saskaņots ar lugas autores mantiniekiem? Atceros, ka pie kanālmalas bija iezlikts plakāts, kur lieliem burtiem bija norādīts, ka gaidāms Karsons. Gan jau plakāta izgatavošana prasīja bargu naudu, kas izsviesta vējā. Gan jau Liepājas teātrī ir ne viens vien gadījums, kad Lūsis gribējis kā labāk, bet sanācis, kā vienmēr. Starp citu, vai tikai pērn "Centrālparku" no skatuves arī nenoņēma nenokārtotu autortiesību dēļ? Kam vēl ir ko teikt?

pirms 12 gadiem, 2008.10.11 21:00

Kristine

Ja nerakstītu, vai problēmas nebūtu? Tas, ka neviens negrib runāt atklāti, manuprāt, tikai vēl vairāk norāda uz to, ka problēmas IR. un es ticu, ka Lūsis ir labs cilvēks. Bet vai tāpēc labi ir tas, ka viņš nevar teātri noturēt virs ūdens?

pirms 12 gadiem, 2008.10.10 14:58

murkata

žurnālistiem ir tiesības izmantot neoficiālu informāciju. bet negatīvisms rakstā gan šķita nevisai patīkams. Kamēr Lūsis bija amatā viss ok. tagad, kad cilvēks sajutis diskomfortu un vēlas atgriesties radošā darbā, viņš vairs nav labs? jebkuru patiesi radošu cilvēku administratīvās un papīru darīšanas ārkārtīgi nomāc. pēc sevis zinu :)

pirms 12 gadiem, 2008.10.10 09:24

ance

Teātris nav privāts bizness, tautai ir tiesības zināt, cik lielas īsti ir šīs finansiālās grūtības.

pirms 12 gadiem, 2008.10.09 08:44

mjā

Dažiem skribentiņiem dikti gribas žurnālistiku demonstrēt... varbūt pašu kažokā vairāk utu kā svešā? :)) Parodija par ziņu. :))

pirms 12 gadiem, 2008.10.08 20:11

Zita

Nu "ļoti kompetents" raksts!!! Kā var rakstīt, balstoties tikai uz baumām? Vai tas ir ētiski?

pirms 12 gadiem, 2008.10.08 18:22

Liepājā