Kanādas Inventus Mining Corp interesē raktuves Kurzemē

Ārvalstu investoru piesaistei derīgo izrakteņu ieguvei Latvijā ir nepieciešamas normatīvo aktu izmaiņas, īpaša koordinācijas komisija, kā arī pozitīvs sabiedrības viedoklis par šo jomu

Tāds ir Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdes rezultāts pēc Kanādas kalnrūpniecības uzņēmuma Inventus Mining Corp direktora Roberta Skota Heteringtona prezentācijas. S. Heteringtons norādīja, ka Latvija ir neizpētīta zeme, kaut arī līdzīgos apstākļos esošajā Somijā un Norvēģijā ir ierīkotas derīgo izrakteņu raktuves, kuras rada būtisku ienākumu šīm valstīm un tajās dzīvojošajiem. Kompānija ir iepazinusies ar padomju laika ģeologu pētījumiem, arī ar tā dēvētajām urbumu serdēm, un iezīmējusi potenciālās ģeoloģiskās izpētes vietas, tomēr līdz konkrētu urbumu veikšanai vēl esot ejams tāls ceļš, kā arī jāatrisina virkne jautājumu. Kā viens no būtiskiem jautājumiem ir zemes dzīļu izmantošanas tiesības. Pēc Inventus Mining Corp direktora sacītā, Kanādā 90% zemes pieder valstij, tāpēc derīgo izrakteņu ieguves organizēšanai ir vajadzīga valdības atļauja. Viņš norādīja, ka ir dažādi modeļi, un, kuru izvēlas Latvija, tas esot pašas valsts ziņā. Proti, diez vai būtu pareizi, ja viena vai dažu zemes privātīpašnieku dēļ, kas īstenotu suņa sēdēšanu uz siena kaudzes (ne pats ēd, ne citam dod), tiek aizkavēta būtiska projekta attīstība.

S. Heteringtons gan atzina, ka Kurzemes projekta ietvaros ir apzinātas potenciālās derīgo izrakteņu ieguves vietas Aizputes, Skrundas apkaimē, un tur esot gan valstij piederoša zeme, kuru apsaimnieko a/s Latvijas valsts meži, gan arī privātīpašniekiem piederoša zeme. Vienlaikus Kanādas kompānijas direktors atzina, ka derīgo izrakteņu ieguve – šahtas un visa ar to saistītā kompleksa izveidi – ir dārgs prieks un to spēj īstenot tikai finansiāli spēcīgas valstis, kā arī lielās kompānijas. Viņš atzina, ka pasaulē ir dažādas formas derīgo izrakteņu kompāniju darbībai. Piemēram, Polijā ir investora un valsts kopuzņēmums, citur ieguves kompānija pieder investoriem, bet ir noteiktas valsts nodevas utt.

Plašāk lasiet rakstā Inventus Mining Corp interesē raktuves Kurzemē trešdienas, 17. jūnija, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!

Pievieno komentāru

Liepājā