Kā pareizi tīrīt sniegu no ietvēm

Apjomīgas snigšanas apstākļos ir svarīgi, lai sētnieki un citi ietvju un īpašumiem pieguļošo teritoriju uzkopēji, no vienas puses, un brauktuvju uzturētāji, no otras puses, veidotu sniega vaļņus, nodrošinot iespējami labvēlīgākus pārvietošanās apstākļus gan gājējiem, gan autobraucējiem. Diemžēl ne vienmēr sniega tīrīšanā iesaistītās puses to atceras, informē SIA "Komunālā pārvalde" sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Komunālā pārvalde ēku un gruntsgabalu īpašniekiem, kā arī namu apsaimniekotājiem atgādina, ka saskaņā ar  2012. gada 20. decembra saistošajiem noteikumiem Nr.34 “Par teritorijas kopšanu un būvju uzturēšanu” uz gājēju ietves un brauktuves sadurvietas (šķautnes) ziemas sezonā ir ieteicams veidot/atstāt sniega vaļņus/kupenas.

Lielas snigšanas apstākļos, pirmkārt, ir jānodrošina iespējas pārvietoties gājējiem un autotransportam, taču noteikumos netiek pieprasīta pilnīga ietves un brauktuves atbrīvošana no sniega vai ledus.

Pilsētā ietves galvenokārt tīra namu apsaimniekošanas uzņēmumu sētnieki vai arī individuālo māju īpašnieki/valdītāji paši, vai ēku un gruntsgabalu īpašnieku noalgoti tīrītāji, savukārt brauktuves un sabiedriskā transporta pieturvietas – uzturēšanas uzņēmumi, ar kuriem Komunālā pārvalde kā pasūtītājs noslēgusi līgumus.

Par Liepājas ielu brauktuvju uzturēšanu gādā Valsts akciju sabiedrību (VAS) „Latvijas autoceļu uzturētājs” Liepājas ceļu rajons, par pieturvietām – SIA “Tranzīts L”.

Šobrīd sētnieki vai individuālo māju/gruntsgabalu īpašnieki sūdzas par to, ka viņu darbu regulāri sabojā ielu tīrāmās mašīnas, kas uz ietves no brauktuves puses atsviež sniegu un ledus gabalus. Tikmēr bez vainas nav arī ietvju tīrītāji. Cerībā, ka sniegu izkausēs vai izkliedēs automašīnas, sētnieki nereti ietvju sniegu uzšķūrē uz brauktuves, lai gan ieteicams veidot sniega valni. Ja šādā ielas posmā atgriežas sniega tīrītājs ar lāpstu vai traktorslota, sniega masa viegli tiek atmesta atpakaļ uz ietves, lai gan tehnika pārvietojas ar šim darbam  atļauto ātrumu – ne vairāk kā 30 kilometri stundā. Beigās tīrītāji sūdzas viens par otru, neapmierināto pulkam pievienojas arī gājēji un autobraucēji, kuriem jāpārvietojas pāri kupenām vai pa nenotīrītām brauktuvēm un pieejām uz pārejām.

Ja sētnieks uz ietves un brauktuves šķautnes no savas puses veidos sniega valni, tad nākamajā brauktuves stumšanas reizē ietve netiks vai minimāli tiks apbērta ar sniegu.

Sniegu no ietvēm, kur tas iespējams, var pārvietot arī uz zaļo zonu, bet citviet lietderīgi veidot valni ne tikai pie brauktuves, bet, ja iespējams, arī mājas vai sētas/pagalma pusē.

Kā labāk rīkoties, tas katram ietvju uzkopējam jāizvērtē pašam. Situācija katrā ielā un pat vienas ielas dažādos posmos var būt ļoti atšķirīga, tāpēc vienotu recepti visur nav iespējams ieteikt.
 
Ietvju uzkopējiem jāatceras, ka saskaņā ar minētajiem saistošajiem noteikumiem sniega vaļņi nav pieļaujami/aizliegti sabiedriskā transporta pieturvietās, ielu krustojumos un ielu pieslēgumos, un uz tramvaja sliedēm. Tas nozīmē, ka, tīrot īpašumam piegulošās ietves, namīpašumu apsaimniekotājiem, īpašniekiem, valdītājiem jānotīra arī ietvju daļas, kas pieved pie gājēju pārejām/krustojumiem/luksoforiem.

Lai nodrošinātu lielāku komfortu gājējiem un braucējiem, efektīvākais risinājums būtu sniega izvešana no brauktuvju malām, taču šis pakalpojums ir pietiekami dārgs un līdz šim arī liepājnieku vienmēr pretrunīgi vērtēts. Sniega savākšana un izvešana šobrīd  ir notikusi tikai no vairākām sabiedriskā transporta pieturvietām pilsētas centrā.

Komunālās pārvaldes speciālisti kopīgi ar ceļu uzturētājiem un izpilddirekcijas vadību visu diennakti seko apstākļiem uz brauktuvēm, pieturvietās, uz veloceļiem un citās mūsu atbildībā esošajās teritorijās, ta
u šobrīd vēl nav tāda situācija, lai pieņemtu lēmumu par sniega izvešanu no pilsētas.

UZZIŅAI
Sazinoties:
1) pa diennakts mobilo telefonu: 22011963;
2) pa epastu: info@kpliepaja.lv;
3) izmantojot twitter kontu: @kpliepaja,
iedzīvotāji Komunālo pārvaldi var informēt par pilsētas ielu stāvokli ziemas sezonā.

Pievieno komentāru

Liepājā