Jurģu diena nosvinēta godam

23. aprīlis Liepājā šogad tika atzīmēts pēc visām tradīcijām –  folkloras centrā “Namīns”  jau kopš agra rīta valdīja rosība un Jurģu dienas ieskandināšana, savukārt  Liepājas daiļamatnieki, pateicoties pašvaldības finansiālajam atbalstam 2500 latu apmērā, beidzot varēja svinēt  Jurģus izremontētajās veikala–salona telpās.

Rīta pusē folkloras kopa “Atštaukas” “Namīnā” pulcēja pašus mazākos, lai iepazīstinātu ar Jurģu dienas tradīcijām. Pusdienlaikā pagalmā tika kurta uguns un gaidīti viesi no Tukuma, Jūrmalas un Rīgas. Viņus uzņēma godam – gan ar dziesmām un dančiem, gan ar Kurzemes maizi un krievu šņabi, kas, pēc ticējuma, būtu jāziedo ugunij, taču tālajiem viesiem atļāva šo tradīciju neievērot, par ko daudzi pasmaidīja un atviegloti nopūtās. Protams, neiztika bez gaiļa un dzīvības simbola – olām.

Teatralizētais “Atšatuku” priekšnesums ļāva ieskatīties senlatviešu ticējumos, piemēram, dāmām ieteikts Jurģu dienā nemazgāt muti, lai visu vasaru saglabātu bālumu, visticamāk gan, ka mūsdienās, kad lielākā daļa dzenas pēc arvien tumšāka iedeguma, šis ieteikums vairs nerod atbalstītājus. Pēc izzinošās daļas viesus aicināja radošajā darbnīcā darināt prievītes un zaru slotas.

Būs daudzveidīgas darbnīcas
Ar pašu gatavotajām slotām visi kopīgi devās pāri ielai uz Amatnieku namu. Tur notika SIA “Saiva” projekta “Tautas mākslas saglabāšanas veicināšana tūrisma attīstībā” noslēgums un amatniecības izstrādājumu veikala–salona atklāšana.

Liepājas Amatnieku biedrības priekšsēdētāja Ira Cīrule pateicās Attīstības pārvaldei, Tūrisma birojam, Kultūras pārvaldei un Nekustamajiem īpašumiem par atbalstu projekta īstenošanā.

Turpmāk ikvienam interesentam būs iespēja apmeklēt radošās darbnīcas un vērot aušanas, filcēšanas, rokdarbu, floristikas un ādas apstrādes darba procesu. Salonā apskatāmas arī pasaulē garākās dzintara krelles, vēl iecerēts izveidot dzintara apstrādes darbnīcu.

Dzied tā, ka klausoties ausis svilst
Pēc jauno telpu apskates viesi Amatnieku nama dārzā varēja nogaršot tradicionālo Jurģu ēdienu – pantāgu, kas tiek gatavots no speķa, sīpoliem, olām un piena.

Jurģu dienas pasākums noslēdzās “Namīnā” ar Bārtas etnogrāfiskā ansambļa uzstāšanos. Klātesošajiem bija unikāla iespēja ne vien uzzināt Bārtas tautas tērpa rašanās vēsturi un nogaršot autentiskus senlatviešu ēdienus, bet arī noklausīties apdziedāšanā – te nu ausis svila gan pašām bārtiniecēm, gan liepājniecēm, nemaz nerunājot par tālīnākiem klausītājiem.

Tomēr viss beidzās labi – ar mierizlīgšanu un sēšanos pie galda. Saule aiz loga vairoja labo noskaņu, tāpēc cerēsim, ka ziedos tērpušais Jurģis, tomēr nenāks ar aukstu un lietainu maiju, kā sola ticējums.

Pievieno komentāru

Liepājā