Ievada barikāžu laika piemiņas pasākumus

Atgriezties septiņpadsmit gadu senā pagātnē un vēstīt jaunajai paaudzei par to vienojošo spēku, kas lika simtiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju doties aizstāvēt savu brīvību, liek Benitas Bitānes gleznu izstāde “Krustcelēs”.

Ceturtdien atklātajā izstādē apskatāmi darbi, kuros māksliniece atainojusi savus pārdzīvojumus astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito gadu sākumā.

Izvēlas daļu no cila darbiem

“Tās ir manas tā laika izjūtas. “Krustcelēs” nav gluži viens gleznu cikls. Varētu teikt, ka tā ir daļa no cikla. Kad pārskatīju darbus, pati biju pārsteigta par to, cik daudz tajos gados esmu gleznojusi,” izstādes atklāšanā teica māksliniece.
Viņa atceras, ka pirmie ieskati Latvijas vēsturē tapuši 1986. vai 1987. gadā, kad gleznoti veltījumi izsūtītajiem latviešu zemniekiem. Vēlāk gleznots Olafa Gūtmaņa portrets un gleznas, kuras rosinājušas viņa dzejas rindas.
“Deviņdesmit pirmā gada janvārī strādāju savā Jūrmalciema darbnīcā,” atceras māksliniece, “Kad televīzijā rādīja Viļņas notikumus, pārdzīvojums bija tik spēcīgs, ka nevarēju negleznot.” Tad radies darbs “Sarkanā maltuve”, kas publiskai apskatei eksponēts pirmo reizi. Tajās dienās uzgleznota arī “Jūra naktī”. Katru apmeklētāju pirmais uzrunā pretī kāpnēm novietotais darbs “Asinsceļš. 1991. gada janvāris” – veltījums Gvido Zvaigznes un Andra Slapiņa piemiņai.

Katrā darbā vīd cerību stariņš

Izstādes vadmotīva gleznā “Krustcelēs” tēlots mazs kumeliņš uz mēness un zvaigžņotas debess fona. “Tas ir mans veltījums Latvijai deviņdesmit otrajā gadā,” piebilst B. Bitāne.
Mākslas vēstures zinātājs Alberts Eglītis atzina, ka B. Bitāne ir māksliniece, kura prot atklāt domu, lietojot 300 pelēkās krāsas nianšu.
“Viņa ir kariatīde, uz kuras balstās Liepājas mākslas dzīve,” viņš norādīja un aicināja skatītājus pievērst uzmanību tam, ka māksliniece laikmeta dramatismu izsaka ar dabas ainavu, nevis, kā ierasts mākslas pasaulē, ar vardarbības tēlojumu. “Tikai kāds sarkanās krāsas akcents liecina par viņas emocijām,” norāda A. Eglītis. “Ar redzamā palīdzību viņa prot attēlot neredzamo.”
B. Bitāne ir viena no aktīvākajām Liepājas māksliniecēm, kuras radošā pieredze vairojusies, strādājot glezniecībā, scenogrāfijā, grāmatu grafikā un pedagoģiskajā darbā. Viņa strādā dažādās tehnikās un žanros. Īpaši izteiksmīgas ir viņas ainavas, kurās iespaids panākts ar lieliem spilgtu krāsu laukumiem, neizstrādājot sīkākas detaļas. Māksliniece ir aktīva dalībniece Liepājas mākslinieku kopizstādēs un regulāri rīko arī personālizstādes.
“Katrā pelēcīgajā ainavā cenšos ielikt arī gaismas stariņu. Izsūtīto piemiņai veltītajā gleznā, esmu mazu ozoliņu iegleznojusi,” saka B. Bitāne.

Pievieno komentāru

Liepājā