Iestājas par visu ES dalībvalstu līdzvērtīgām iespējām

Ungārija ir viena no valstīm, ar kuru Latvijas lauksaimnieki visciešāk sadarbojas ministriju līmenī. Tikšanās reizēs tiek kaldināta vienota nostāja pret ES veco dalībvalstu spiedienu.

Pagājušajā nedēļā ungāru delegācija ar lauksaimniecības ministru Jožefu Grāfu priekšgalā ieradās darba vizītē Latvijā un piektdien Liepājā viesnīcā “Fontaine Royal Hotel” diskutēja ar zemkopības ministru Mārtiņu Rozi un citiem Latvijas pārstāvjiem.

Principi ir līdzīgi
M. Roze norādīja – katrai no valstīm ir citādas iekšējās prioritātes un katra kādā jomā ir aizgājusi tālāk, taču, “sanākot kopā, mēs varam pasniegt ko jaunu no sevis”.
Liepājā aktuāls apspriežamais jautājums bija ES tiešie maksājumi. Valsts sekretāra vietnieks Ferencs Njuto norādīja, ka vienoto saimniecības maksājumu Ungārijā vēlas tie, kuri ar lauksaimniecību grib pelnīt, savukārt zemes īpašnieki iestājas pat vienoto platību maksājumu. “Tas mums nav nekas jauns. Līdz šim tas nebija mūsu pats prioritārākais jautājums, bet varētu kļūt būtisks tuvāko gadu laikā,” atklāja M. Roze.
Pamatprincipi abām valstīm esot līdzīgi – konkurētspējīgas un līdzvērtīgas lauksaimniecības un lauku attīstības iespējas visā ES. “Te mēs esam pilnīgi sabiedrotie,” uzsvēra M. Roze. Taču savā “klubiņā” viņi ļoti labprāt pieņemot arī vecās dalībvalstis, piemēram, Portugāli, kurā maksājumu līmenis neesot ļoti atšķirīgs.

Jāražo, cik vien var
J. Grāfs vairākkārt norādīja, ka pašreizējā valstu vienošanās būs noteicošā, kāda būs ES atbalsta sistēma pēc 2013. gada.
Viņaprāt, nedrīkst pieļaut, ka, samazinot dotācijas vecajās dalībvalstīs, tās pamazinās arī jaunajās. “Esam ieinteresēti, lai lauksaimnieciskā ražošana attīstītos, nevis samazinātos,” uzsvēra J. Grāfs.
Viņš uzskata, ka visai savienībai vajadzētu pieņemt konceptuālu lēmumu – katra valsts var ražot, cik vien tā var, ka pārtikas ražošanas jomā nedrīkstētu pieļaut Eiropas atkarību no citu pasaules valstu resursiem.

Pievieno komentāru

Liepājā