Gripa pārsniegusi epidēmijas apmērus arī Liepājā; valstī miruši divi cilvēki 2

Pagājušajā nedēļā gripas epidēmijas slieksnis pārsniegts deviņās no desmit monitoringā iekļautajām pilsētām. No gripas izraisītām komplikācijām miruši divi cilvēki, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Visā valstī pagājušajā nedēļā bijuši vidēji 229 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Epidemiologi gripas izplatību valstī vērtē kā plašu.

Visaugstākā saslimstība novērota Jēkabpilī, kur uz 100 000 iedzīvotāju reģistrēti 665 slimnieki, tad seko Daugavpils ar vidēji 477 saslimšanas gadījumiem, Jelgava - 305, Gulbenes novads - 287, Liepāja - 258 un Rīga ar 211,9 saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Epidēmijas apmērus gripa nav sasniegusi tikai vienā monitoringa pilsētā - Jūrmalā.

Gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, tomēr visaugstākā saslimstība bijusi bērniem vecuma grupā no 5 līdz 14 gadiem.

SPKC epidemiologi saņēmuši informāciju par diviem pacientu nāves gadījumiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu. Abi pacienti bijuši vecumā virs 70 gadiem, viņiem bijušas hroniskas saslimšanas, un viņi miruši no gripas izraisītas pneimonijas.

Veselības inspekcija (VI) aicina regulāri vēdināt telpas, mazgāt rokas un ievērot citus profilaktiskos pasākumus, lai samazinātu risku inficēties ar vīrusu.

Kā skaidro VI, slims cilvēks runājot, šķaudot vai klepojot, izdala apkārtējā gaisā aerosolu ar vīrusu augstā koncentrācijā, tādējādi vislielāko risku radot cilvēkiem, kas atrodas attālumā līdz vienam metram. Izdalītā aerosola daļiņas nosēžas uz virsmām, sajaucas ar putekļiem un sakalst, un vīruss šādi var saglabāties vairākas stundas telpās, bet ārējā vidē pat vairākas dienas.

Īpaši paaugstināta riska objekti vīrusa izplatībai ir ārstniecības iestādes, izglītības iestādes, sociālās aprūpes centri un dienesta viesnīcas. Savukārt svarīgākie profilakses pasākumi, lai telpās samazinātu vīrusa koncentrāciju un tālāku izplatīšanos, ir vēdināšana, mitrā uzkopšana un roku mazgāšana.

Gripas epidēmijas laikā ieteicams izņemt no koplietošanas grūti kopjamus priekšmetus, piemēram, galda spēles, mīkstās rotaļlietas.

Tāpat minētajos paaugstināta riska objektos ir jānodrošina siltais ūdens, sakoptas sanitārās ierīces, pietiekamā daudzumā roku mazgāšanas un roku susināšanas līdzekļi. Īpaši iestādēs, kur uzturas bērni, jāuzrauga, lai bērni rokas mazgā regulāri, pietiekami ilgi (vismaz vienu minūti) un kvalitatīvi. Ir vēlams izvietot arī vizuālu informāciju, kas atgādina par pareizu un regulāru roku mazgāšanu.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Valis

Labākās zāles - pozitīva un tikai pozitīva domāšana, aturērties no negatīvām info...

pirms 8 gadiem, 2013.01.29 11:09

Liepājā