Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Viņķele Liepājā skaidro, ka krīzes beigšanos mājsaimniecībās jutīs vēlāk 5

PAPILDINĀTA AR FOTO NO VIZĪTES NEREDZĪGO BIEDRĪBĀ. Ceturdien Liepājā darba vizītē ir labklājības ministre Ilze Viņķele. Priekšpusdienā viņa viesojās Liepājas domes Sociālajā dienestā, vēlāk apmeklēja arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiāli un citas iestādes.

Tā kā metalurgi iepriekš bija izteikuši vēlmi satikties arī ar labklājības ministri, ne tikai finansu, tieslietu un ekonomikas, pulksten 17 ieplānots laiks satikties ar arodbiedrības pārstāvjiem, lai vismaz uzklausītu. Produktīvākai sarunai būšot nepieciešama atsevišķa tikšanās, klātesot arī pārējiem uzaicinātajiem ministriem.

Preses konferencē sarunu Liepājas Sociālajā dienestā ministre sauca par vērtīgu, bet pašu dienestu - par ļoti profesionālu, kurā strādā lieliski un pacietīgi cilvēki ar misijas apziņu. Pašvaldības sociālais dienests esot pirmā frontes līnija un tieši viņi uz saviem pleciem iznesot krīzes smagumu. Darbinieku algas gan esot pašvaldības kompetencē, norādīja ministre uz komentāru, ka reizēm darbinieki dienestā jūtoties trūcīgāki par tiem, kuri nāk prasīt palīdzību.

Ministre norādīja, ka krīzes beigšanos vispirms jūt finansu sektors, par to liecina makroekonomiskie rādītāji, taču mājsaimniecības to jutīs ar nobīdi. "Ir tāds fenomens - specifiska pēckrīzes situācija. Vairs nav tik spiedīgi kā pirms diviem, trim gadiem, bet nav arī pietiekami jūtama uzlabojuma, tūlītēju risinājumu nav." Pietiekami skaidri valdība esot definējusi iniciatīvu sabiedriskajā sektorā strādājošajiem celt algas. Nākamgad ienākumu palielināšanās esot jājūt VSAA darbiniekiem - ja ne ar algu palielinājumu, tad kādām piemaksām vai veselības apdrošināšanu.

Zemās algas sabiedriskajā sektorā, to skaitā Nodarbinātības valsts aģentūrā, Valsts Darba inspekcijā ministre piesauca saistībā ar Latvijas fenomenu - lai arī cilvēks strādā, viņš ir pakļauts nabadzības riskam. Uzņēmējs varot pārplānot biznesu, meklēt eksporta tirgu, bet valsts, pašvaldības iestādēs strādājošie ir atkarīgi no valsts vai pašvaldības noteiktas algas. Uz starta līnijas, kas gaida algas pielikumu, gan esot vairākas profesiju grupas, visām budžeta iespējas varētu nepietikt.

Minimālās algas pārskatīšana notikšot nākamā gada budžeta kontekstā, kad plānota arī visu pensiju indeksēšana. Tiek izvērtēta arī neapliekamā minimuma palielināšana, bet diferenvcēti - atkarībā no algas lieluma. Progresīvā ienākuma nodokļa ieviešana nedošot būtisku fiskālu efektu, jo tikai 5,5 procenti algu Latvijā pārsniedzot 800 latu robežu. tam varētu būt nozīme tikai no morālā taisnīguma aspekta, taču to varot sasniegt arī citādāk - nosakot augstākus nodokļus nekustamajam īpašumam. Kā norādīja ministre, daļa bagātāko cilvēku nemaz neveic sociālās iemaksas, dzīvo no ienākumiem, ko sagādā īpašumi, dividendes utt.

Nākamgad varētu atsākties uzkrājuma veidošana sociālajā budžetā - pensiju piemaksas tiek pārceltas no sociālā uz pamatbudžetu. No 2014. gada pamazām sāk pieaugt pensijas vecums, kas 2025. gadā sasniegs 65 gadus. Lai pensijas būtu lielākas un nākotnē nenolemtu nabaga tarbai, ministre neredz citu risinājumu kā palielināt sociālo iemaksu algu. Tas nozīmē motivēt cilvēkus izvairīties no algas saņemšanas aploksnē. Turklāt nākotnē arvien lielāka nozīme būšot arodbiedrībām, kas līdz šim iet vieglāko ceļu - sarunas ar valsti un pašvaldību, ne privāto kapitālu.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Tu laikam esi baigi pierijies, saņem 500 ls mēnesī ja!? Pensionārs savu naudu ir strādādams nopelnījis un viņam ir tiesības saņemt pensiju, bet tev jau laikam 5 mašīnas, vai arī ej vēl skolā un naudu iedod vecāki!!!

pirms 5 gadiem, 2013.01.24 17:43

Un no tavām dakšām un ķekšiem uzreiz pensionāriem kādu simtiņu pieliks???? Nauda nerodas no nekā!!!

pirms 5 gadiem, 2013.01.24 16:47

Ko tu vispār Viņķelene pļurksti!!! Tu jau pensionārus, kuri strādājuši padomju laikā neuzskati pa cilvēkiem!!! Te tik ar dakšām un ķekšiem uz Saeimu!!!

pirms 5 gadiem, 2013.01.24 16:01

Viņķelei

Krīze būs galā tad, kad cilvēki saņems cilvēka cienīgas algas nevis kad viens, otrs ministrs kaut ko izteiksies.

pirms 5 gadiem, 2013.01.24 15:10

Liepājā